چگونه الکتریسیته ساکن در موها را از بین ببریم؟

چگونه الکتریسیته ساکن در موها را از بین ببریم؟

در فصل سرد و خشک زمستان موهای من همیشه به هوا می پرند. علاوه بر پوشیدن کلاه باید یاد بگیریم که چطور با الکتریسیته ساکن درون موها مبارزه کنیم تا موهایمان سالم و مرطوب به نظر برسند نه درهم برهم و نامرتب. نحوه ی شستشو، روش مرتب کردن و مراقبت از موها قطعا به از بین بردن الکتریسیته ساکن کمک خواهد کرد. مشروط بر این که به دقت از این روتین مراقبت مو پیروی کنید. با اندکی رطوبت بیشتر ، دیگر گرفتار موهای خشک و دارای الکتریسیته ساکن نخواهید بود.

 

الکتریسیته ساکن چیست؟

الکتریسیته ساکن زمانی اتفاق می افتد که بار الکتریکی در سطح یک شی جمع می شود. این وضعیت معمولا نتیجه این است که دو ماده بر روی هم دیگر ساییده می شوند. برای مثال پای شما روی فرش ساییده می شود و بعد با لمس دستگیره در یا فردی دیگر به او منتقل می شود. چه احساسی دارید؟ این همان الکتریسیته ساکن است. در هوای خیلی خشک و سرد الکتریسیته ساکن افزایش می یابد. به همین دلیل شوک های الکتریسیته ساکن بیشتر در زمستان و در هوای بسیار خشک اتفاق می افتد.

به همین دلیل است که موهایتان درهم برهم می شود ، لباسهایتان آشفته به نظر می رسد و شما هر بار که به دستگیره در دست می زنید شوکه می شوید. الکتریسیته ساکن می تواند در ماه های زمستان موجب ناراحتی یا به عبارتی دردی آزار دهنده شود. وقتی هوا خشک می شود ، الکتریسیته ساکن در همه جا وجود دارد.

الکتریسیته ساکن چیست؟

 

چطور از الکتریسیته ساکن خلاص شویم

در بازار می توانیم کالاهایی را پیدا کنیم که برای از بین بردن الکتریسیته ساکن تهیه شده اند اما راه حل های سنتی زیادی نیز وجود دارد که این آزار زمستانی را کمتر می کند. برای کنترل الکتریسیته ساکن در اطرافتان می توانید از روش های زیر استفاده کنید .

 

در خانه

دستگاه بخور: بالابردن میزان رطوبت منزل از طریق یک دستگاه بخور امکان بروز شوک های ناگهانی الکتریسیته ساکن و موهای برق دار شما را کمتر می کند. ذرات آب موجود در هوای مرطوب بار الکتریکی را سریع تر تجزیه می کنند. رطوبت بالا در خانه تان شوک های الکتریک اطراف کامپیوترها و لوازم الکترونیکی را نیز محدود خواهد کرد. این شوک ها می توانند آسیب جدی به این لوازم وارد کنند. با این روش می توانید علاوه بر برطرف کردن بار الکتریکی موها، خشکی پوست را نیز درمان کنید. می توانید دیگر روشهای درمان خشکی پوست را در اینجا مطالعه کنید.

دستگاه بخور

 

دستگاه بخور خانگی : برای این که بدون پرداخت مبلغ زیاد هوای خانه تان را مرطوب کنید می توانید یک ظرف آب روی اجاق گاز قرار دهید. کمی دانه معطر مانند دارچین یا پوست مرکبات در آن بریزید تا یک دستگاه خوشبو کننده ی هوای ارزان قیمت نیز داشته باشید.

 

به طبیعت پناه ببرید: با گذاشتن گیاهان خانگی و ظرف های آب در گوشه و کنار خانه می توانید محیط زندگی خود را مرطوب تر کنید. می توانید  خودتان در منزل باغ شیشه ای یا تراریوم نیز بسازید و از رطوبت و زیبایی آن در خانه لذت ببرید.

گیاهان خانگی

 

روی لباس ها

پارچه نرم کننده خشک کن یا نرم کننده لباس

نرم کننده لباس

 با ریختن نرم کننده یا توپ های خشک کن درون ماشین لباسشویی و همراه با لباس ها الکتریسیته ساکن را از بین ببرید. این کار تماس لباس ها با یکدیگر را به حداقل می رساند. به سادگی یک پارچه نرم کننده( نوعی از نرم کننده ها هستند که به شکل پارچه بدون بافت هستند و روی سطح آنها نرم کننده و خوشبو کننده لباس وجود دارد و در هنگام خشک کردن لباس ها داخل ماشین لباس شویی قرار داده می شود تا آنها را نرم و بدون الکتریسیته سازد) روی لباس هایتان بکشید تا بار الکتریکی آن را از بین ببرد. این پارچه ها بار الکتریکی موجود در موهایتان را نیز خنثی می کنند. (بعد از این کار بوی لباس تمیز و تازه شسته می دهید) .

در ده تا بیست دقیقه آخر کار خشک کن یک پارچه مرطوب در داخل لباس ها  بگذارید تا از خشک شدن خیلی زیاد لباسها جلوگیری شود.

پارچه نرم کننده لباس

رخت آویز: برای جلوگیری از الکتریسیته ساکن لباسهایی را که روی چوب لباسی فلزی یا سیمی هستند در عرض آن حرکت بدهید.

رخت آویز

لوسیون بدن : بعداز دوش گرفتن یا حمام ، پوستتان را مرطوب کنید. لوسیون ها مانند یک مانع عمل می کنند و از تشکیل الکتریسیته ساکن جلوگیری خواهند کرد. لوسیون را به دست ها ، پاها و حتی به مقدار کم به موهایتان بزنید. لباس هایتان را به آرامی ماساژ دهید تا شوک های جمع شده در آنها را منتشر کنید.

لوسیون بدن

اسپری مو: روی آن لباس هایی که می تواند دچار الکتریسیته ساکن شود ( مثل دامن، شلوار، جوراب شلواری، یا جوراب)  اسپری مو بزنید .

اسپری مو

 

نگهبان های خانگی بار الکتریکی :  با مخلوط کردن یک فنجان پر از مایع نرم کننده پارچه با یک بطری اسپری پر از آب می توانید یک نگهبان بار الکتریکی خانگی درست کنید. این اسپری را روی لباس های دارای با ر الکتریکی بپاشید.

از بین برنده خنگی بار الکتریکی

کفش های پاشنه پلاستیکی نپوشید: عجیب به نظر می رسد اما کفش های پاشنه پلاستیکی بار الکتریکی را جمع کرده و موجب بار ساکن در موهایتان شده و با لمس هر چیزی دچار شوک خواهید شد.

کفش های پاشنه پلاستیکی نپوشید

از کلاه های پشمی بپرهیزید

پشم  موجب اصطکاک می شود و در نتیجه الکتریسیته ساکن بوجود می آید. با کلاه های کتان یا کشمیر این مشکل را نخواهید داشت و یا اینکه زیر کلاه پشمی خود آستری از جنس ساتن بگذارید تا اصطکاک موها و کلاه از بین برود.

کلاه پشمی نپوشید

روی فرش

نگهبان خانگی الکتریسیته ساکن: گاهی بار الکتریکی ساکن روی فرش ها می تواند به قدری شدید شود که هر بار کسی یا چیزی فلزی را لمس کنید دچار شوک شوید. برای کاهش بار ساکن و جلوگیری از شوک ، از همان مخلوطی که برای لباس ها آماده کردید بر روی فرش ها نیز می توانید استفاده کنید. مخلوط را اندکی تکان بدهید و به آرامی روی فرش اسپری کنید.

 

در موها

از شامپوی آبرسان استفاده کنید

شامپو بچه استفاده کنید

مراقبت روزانه موها برای از بین بردن بار ساکن موها را با گرفتن دوش شروع کنید. سعی کنید یک روز در میان دوش بگیرید نه هر روز.  از یک شامپوی مرطوب کننده  استفاده کنید که یکی از مهمترین محتویات آن ویتامین E باشد. یا می توانید از شامپوی بچه که کمتر موها را خشک می کند استفاده کنید. بعد از شامپو یک نرم کننده ی غلیظ مرطوب کننده به موهایتان بزنید. بگذارید نرم کننده دو دقیقه روی موهایتان بنشیند و بعد آن را آب کشی کنید. سعی کنید از نرم کننده سیلیکونی استفاده کنید. سیلیکون ساقه موهایتان را می پوشاند و بار الکتریکی آن را خنثی می کند.

موهایتان را با آب گرم آبکشی کنید نه با آب داغ، آب داغ چربیهای محافظ موها را از بین می برد. بهترین دما برای آبکشی موها کمی گرمتر از درجه حرارت بدن می باشد.

توجه داشته باشید که بعد از استفاده از شامپو و نرم کننده به خوبی کل موهایتان را آبکشی نمایید. زیرا شامپوها حاوی موادی هستند که باقی ماندن آنها در لابلای موها می تواند باعث خشکی و تشدید الکتریسیته در آنها شود.

نرم کننده خانگی برای نرمی موها

نرم کننده خانگی برای نرمی و از بین بردن الکتریسیته موها

همچنین می توانید خودتان در منزل شامپوی نرم کننده بسازید. 60 سی سی روغن زیتون طبیعی را با 60 سی سی ژل آلوئه ورا و 6 قطره روغن معطر رزماری مخلوط کرده و بعد  از شامپو به موهایتان بمالید و بگذارید یک ساعت روی موهایتان بماند. روغن زیتون نرم کننده طبیعی می باشد، آلوئه ورا آبرسان بوده و رزماری باعث نرمی و لطافت پوست بدن و موها می گردد.

توجه داشته باشید در هنگام استفاده از نرم کننده ها  ابتدا نرم کننده را به انتهای موها بمالید، جایی که موها زودتر خشک شده و بار الکتریکی پیدا می کنند.

ماسک مو برای درمان خشکی موها

ماسک مو برای درمان خشکی موها

آووکادو ساقه موها را مرطوب کرده و آنها را با پروتئین تغذیه کرده و قوی تر می سازد. یک عدد آووکادو رسیده را پوست گرفته و با یک قاشق چایخوری روغن جوانه گندم و یک قاشق چایخوری روغن جوجوبا مخلوط کنید. سپس این ماسک مو را به موهای تازه شسته و خیس بمالید طوری که کل موهایتان به آن آغشته شود. این کار را از ریشه موها شروع کرده و تا نوک موها ادامه دهید. موهایتان را با یک کلاه رنگ پوشانده و بگذارید 15 تا 30 دقیقه بماند، سپس موهایتان را بشویید. می توانید از دیگر ماسک های نرم کننده مو نیز استفاده کنید که دستور تهیه آنها را در اینجا بخوانید.

مایونز: اگر امکان تهیه آووکادو را ندارید، می توانید از مایونز استفاده کنید. مایونز جایگزین بسیار خوبی برای آووکادو می باشد؛ به دلیل دارا بودن تخم مرغ پروتئین مورد نیاز را برای موها فراهم می کند.  مایونز را روی موهای شسته شده بمالید و بگذارید نیم تا یک ساعت روی موهایتان بماند سپس آبکشی نمایید.

مایونز

شستشوی نهایی  با سرکه: می توانید موهایتان را با سرکه نیز شستشو دهید. سرکه درمان خانگی بسیار خوبی برای موهای وز و مجعد می باشد. نصف یک قاشق غذاخوری سرکه را درون یک فنجان آب ریخته و به عنوان شستشوی نهایی در حمام روی موهایتان بریزید تا الکتریسیته ساکن موها را از بین ببرید. اصول اساسی مراقبت از موها را در اینجا بخوانید.

شستشو با سرکه

یک روغن گرم بکار ببرید.

هفته ای یکبار از یک روغن نرم کننده ی گرم استفاده کنید تا رطوبت موهایتان را حفظ کند.  در هنگام مصرف از توصیه های روی جعبه روغن پیروی کنید.

روغن گرم به کار ببرید

محصولات موس را امتحان کنید

به موها موس بزنید

با محصولات حالت دهنده موهایتان را نرم کنید.  الکتریسیته ساکن به سمت موهای خشک و سبک جلب می شود. وقتی موهای شما با هوای خشک و باردار زمستان مواجه می شود ، وزن محصولی که روی مویتان زده اید مانع از اثرات منفی بر روی موهایتان می شود.

موهایتان را درست مرتب کنید تا از بار ساکن روی آن جلوگیری شود. ابتدا موس حالت دهنده را به موهایتان بزنید. موس بهتر از پماد یا ژل است زیرا پماد ظاهر بسیار چرب به موها می دهد و ژل نیز موجب خشکی بیشتر موها شده و مشکل را تشدید می کند.

قبل از برس زدن موها ، برستان را با اسپری مو مرطوب کنید

به برستان اسپری مو بزنید

یک یا دو بار اسپری مویتان را بر روی برس اسپری کنید . موهایتان را از ریشه به سمت انتهای مو برس بکشید.

بگذارید موهایتان در هوای معمولی خشک شود

خشک شدن موها در هوای معمولی

 استفاده از سشوار عوامل مرطوب کننده ی مو را از بین می برد. هر بار استفاده از سشوار موهای شما را مستعد الکتریسیته ساکن خواهد کرد.

قبل از خشک کردن موها با سشوار آنها را شانه بزنید. مراقب باشید موها بعد از خشک کردن هم اندکی مرطوب باقی مانده باشد. خشک کردن بیش از حد می تواند احتمال الکتریسیته ساکن را بیشتر کند. بهترین راه دفاع در برابر الکتریسیته ساکن این است که بگذارید موهایتان در هوای معمولی خشک شود.

 

بعد از خشک کردن موها بالای سرتان اسپری آب بپاشید

به موها آب اسپری کنید

برای جلوگیری از ایجاد الکتریسیته ساکن به محض خشک شدن مو ذرات ریز آّب بر روی موها بپاشید برای این کار از یک بطری اسپری استفاده کنید تا بالای سرتان را اندکی آب بپوشاند.

یک بطری اسپری را آب گرم پر کنید و بعد یک قاشق غذاخوری نرم کننده در آن بریزید. خوب تکان بدهید و این بطری را همراه خود ببرید تا هر زمانی که گرفتار الکتریسیته ساکن شدید از آن استفاده نمایید. این اسپری مانند وزنه بر روی سرتان عمل خواهد کرد. فقط کمی از مایع را روی دست خود بریزید و به آرامی روی موها بکشید.

 

با پارچه نرم کننده  روی موهای خشکتان بزنید.

به پارچه مرطوب روی موهایتان بزنید

یک پارچه نرم کننده معمولی خشک کن یا یک پارچه پنبه ای مرطوب را همراه خود داشته باشید. این پارچه ها روی لباس ها را با لایه بسیار نازکی نرم کننده پارچه می پوشانند تا دیگر الکتریسیته ساکن نداشته باشند. همین کار را هم با موهای شما می کند. فقط موهایتان را از فواصل دو نیم سانتی  جدا کنید. پارچه را روی آن بپیچید و روی آن قسمت سنجاق بزنید. برای داشتن موهای نرم تر و درخشان تر پارچه را از ریشه به سمت پایین مو بکشید.

 

برس موی طبیعی

برس موی طبیعی

به جای استفاده از برس های نایلونی از برس های موی طبیعی استفاده کنید. برس های پرزنایلونی واقعا موها را درگیر الکتریسیته ساکن می کند زیرا الکتریسته ساکن بیشتری را به موهایتان انتقال می دهد. استفاده از برس موی طبیعی خنثی است و می تواند به مرتب تر کردن موی شما کمک کند بدون این که خطر گرفتار شدن در بار ساکن را برایتان داشته باشد.

 

 

مقالات مرتبط

آکنه یا جوش صورت تنها مشکل نوجوانان نیست. این جوشها و دانه های مزاحم می توانند در هر سنی بر روی...
27 فروردين, 1397 - 21:07 2،453
درمیان ستاره های پاپ هالیوود، شکیرا یکی از سرزنده ترین و با روح ترین خواننده هایی ست که ظاهر و...
24 بهمن, 1396 - 10:14 4،663
  • آرایش و زیبایی
خیلی از ما دوست داشتیم که تعیین نوع و جنس پوست نیز همانند تشخیص گروه خونی کار آسانی می بود. اما...
4 بهمن, 1396 - 08:46 10،494
فرقی نمی کند 35 ساله باشید و تازه شروع به دیدن اولین نشانه های پیری پوست کرده باشید یا 55 ساله...
15 مهر, 1396 - 12:46 6،778
سلولیت وضعیتی ست که در لایه پایه ای پوست چربی رسوب کرده و به پوست ظاهری فرورفته و ناهموار می...
1 آذر, 1395 - 14:41 7،205
​ آیا همیشه جوش های صورتتان در یک جای ثابت ایجاد می شوند؟ برطبق طب سنتی چینی، محل ایجاد دانه...
6 آبان, 1395 - 11:21 43،591

دیدگاه‌ها

عکس‌های ایناز
دیدگاه: 

خوب بود

عکس‌های نازنین
دیدگاه: 

خوب بود

عکس‌های تورج
دیدگاه: 

خیلی عالی بود ،،،ممنون از زحمات شما ،،

دیدگاه تان را بیان نمایید