مزاج مواد غذایی و مصلحات آنها؛ بخش سوم: انواع توت، بذرهای ملین و صیفی جات

مزاج مواد غذایی و مصلحات آنها، انوع بذرها،توت ها و صیفی جات 

مصلح

درجه

نوع مزاج

نام رایج

عسل، سکنجبین،عنصلی

2-3

سرد و تر

اسفرزه

عسل، مصطکی

2

سرد و خشک

بارهنگ

عسل

1

گرم و تر

بالنگو

عسل

2

سرد و خشک

تمشک

سکنجبین ترش،جوارش کمونی

1-2

گرم وتر

اقسام توت

عسل

 

سرد وتر

توت فرنگی

مرزنجوش

 

گرم وخشک

تخم ریحان

عسل، کتیرا

1-2

گرم و تر

خاکشیر

عسل، آب انار،انار

1-2

سرد و خشک

شاه توت

بنفشه، سکنجبین

2

گرم و خشک

فرنجمشک

زرشک

1-2

گرم و تر

قدومه

 

خاکشیر

ضد سودا و ضد آلرژی بوده، برای ضعف معده ناشی از سوء مزاج سرد، یبوست سوداوی حتی در کودکان و نوزادان و پیران، تورم لوزه ها، کم کردن ترشحات رحمی، خونریزی بواسیر، خشکی پوست و شوره سر، خارش سر و ریزش مو و تقویت کننده نیروی جنسی مردان و زنان مفید است. خوردن آن با شیر چاق کننده و جالی(رطوبت های لزج و جامد را از سطح عضو دفع می کند) پوست صورت می باشد.

نکته: خاکشیر را باید با آب جوش و گرم میل نمود. اگر صبح ناشتا مصرف شود بهتر است.

مقالات طب نوین: در مطالعات متعدد اثر ضد سرطان و ضد التهاب خاکشیر به اثبات رسیده است.

فرنجمشک

تقویت کننده قلب و معده و کبد و طحال، باز کننده انسداد مغز و سوراخ های بینی، دفع کننده رطوبت قفسه سینه می باشد. بوی دهان را خوشبو کرده، لثه و دندان را محکم می کند. ضماد آن برای سردرد سرد مزاجان، بیماری های طحال و بواسیر مفید است. مقدار مصرف مجاز آن 6 گرم در روز است.

نکته: اگر فرنجمشک را در سرکه، آب انگور یا شربت بریزید مانع فساد آنها می شود.

مقالات طب نوین: اثرات فرنجمشک در برطرف کردن افسردگی و استرس و نیز خاصیت ضد تشنجی آن در مقالات متعدد طب نوین به اثبات رسیده است.

انواع صیفی جات و مزاج آنها

مصلح

درجه

نوع مزاج

نام رایج

پختن با گوشت بره،روغن گاوی تازه،سرکه،زیره،گلپر،انار،نمک،پیاز،زنجبیل تازه

2

گرم و خشک

بادمجان

آب انار ترش، سرکه

2

گرم و تر

خربزه

نمک، رازیانه، زنیان، مویز، عسل،زیره، پوست کندن آن

2

سرد و تر

خیار بوته ای

مصطکی، انیسون

1

گرم و تر

خیار چنبر

آب انار ترش، سرکه

 

گرم وتر

طالبی

صمغ عربی، صندل، گلاب

 

گرم و خشک

فلفل سبز

آب عسل،میخک،زیره،نعناع،نمک،روغن زیتون،فلفل،خردل،آبغوره

2

سرد و تر

اقسام کدو

آب انار ترش، سرکه

معتدل

گرم و تر

گرمک

روغن زیتون

 

سرد و تر

گوجه فرنگی

پوست هندوانه، عسل، گلنگبین

2

سرد و تر

هندوانه

 

بادمجان

تقویت کننده معده، مسکن دردهای گرم، خوشبوکننده عرق و مدر می باشد. موجب انسداد مجاری کبد و طحال، درد پهلو و لگن و تولید سودا شده و مصرف زیاد آن باعث تیرگی پوست، درد چشم سوداوی و بواسیر و کولیت می شود. مصرف آن با روغن های ملین، ملین طبع و با سرکه قابض است.

برای مصرف بادمجان باید پوست ان را کنده و خرد کنید.سپس روی آن نمک بپاشید و در یک کاسه آب قرار دهید تا آب آن سیاه شود. این کار را چند بار تکرار کنید تا دیگر آب سیاه نشود. همچنین می توانید بادمجان پوست کنده و خرد شده را در کمی آب و نمک بریزید و بگذارید روی حرارت چند جوش بخورد، سپس آب و نمک را دور بریزید و بادمجان را بپزید. این کار تلخی آن را رفع می کند. همچنین مصرف آن بصورت تفت داده در روغن و با گوشت موجب رفع عوارض آن می شود.

مقالات طب نوین: در مطالعات طب نوین اطلاعات متناقضی راجع به بادمجان وجود دارد. بعضی از مقالات بادمجان و مخصوصا پوست آن را دارای خاصیت آنتی اکسیدان می دانند و برخی دیگر بیان می دارند که بروز استرس های اکسیداتیو با مصرف بادمجان افزایش می یابد. در مطالعه ای نیز مشخص شده که مصرف بادمجان در کاهش چربی خون و رسوب چربی در دیواره عروق نقشی ندارد و در پژوهش دیگری تاثیر بادمجان در کاهش دادن چربی خون بسیار کم و گذرا گزارش شده است.

خربزه

مدر، ملین، شیر افزا، عرق آور، باز کننده انسدادها و چاق کننده بوده و آشامیدن جوشانده 6 گرم پوست خشک آن، جهت دفع سنگ کلیه و مثانه مفید است. پختن گوشت با پوست خربزه سبب زود پخته شدن آن می شود. تخم خربزه مدر، بازکننده انسدادهای کبدی و پاکسازی کننده کلیه و مثانه بوده و قوت داروها را به کبد و مجاری ادرار می رساند و برای سوزش ادرار مفید است. ماسک پودر تخم پوست نکنده خربزه جهت شفافیت پوست و رفع لک و کک و مک صورت مفید است.

زیاد خوردن خربزه باعث سستی معده و روده ها و سردرد می شود و به خصوص مصرف زیاد آن در گرم مزاجان باعث التهاب ملتحمه می گردد. خربزه باید مابین دو وعده غذایی مصرف شود. خوردن آن بلافاصله بعد از غذا، باعث فاسد شدن غذا در معده می شود و ناشتا خوردن آن نیز مضر است چون سریع به خلطی که در معده وجود دارد تبدیل می شود. خوردن آن با عسل نیز به دلیل ایجاد انسداد در مجاری بدن مضر است.

مقالات طب نوین: خربزه خاصیت دیورتیک دارد و تخم آن دارای خواص ضد التهاب، ضد درد و آنتی اکسیدان است.

کدو سبز

ملین، مدر ادرار و عرق، تسکین دهنده تشنگی و باز کننده انسداد می باشد. سریع به هر خلطی که در معده غالب باشد تبدیل می شود پس باید در مزاج های گرم با آبغوره و یا سرکه و در مزاج های سرد با زیره سیاه و ادویه های گرم مصرف شود. در غیر اینصورت اخلاط مضر در بدن تولید خواهد کرد. مربای کدو برای تولید خلط صالح، دفع مواد سوداوی و تقویت اعصاب موثر است. ترشی کدو لطیف کننده، هضم کننده غذا و مسکن حرارت خون و صفرا می باشد. کدوی پخته با ماش و نخود و روغن بادام، برای رطوبت بخشیدن به مغز و بدن و تسکین حرارت کبد مفید است. زیاد خوردن کدو برای سرد مزاجان مناسب نیست و تولید بلغم و سودا نموده و باعث قولنج و نفخ و بی اشتهایی می گردد. در مخزن الادویه آمده است: ترکیب کدو با ماست که از رنده کردن کدوی پخته در ماست حاصل می شود با خردل و سیر و فلفل و نمک و نعناع برای سرد مزاجان مناسب است و در گرم مزاجان نیز بهتر است با کمی نمک و نعناع مصرف شود.

مقالات طب نوین: پوست کدو در کاهش قند خون افراد دیابتی و تنظیم چربی خون موثر است.

هندوانه

بهترین هندوانه، نوع رسیده، شیرین، شاداب، شکننده و بی ریشه آن است خواه رنگ آن زرد عسلی و یا نباتی باشد و خواه سرخ و تخم ان خواه سیاه باشد و خواه سرخ. هندوانه ادرار آور، تصفیه کننده خون، تسکین دهنده صفرا و خون و تشنگی است. آشامیدن آن با سکنجبین جهت یرقان و مواد صفراوی سوخته و سنگ کلیه مفید می باشد. مربای پوست ان با عسل و شکر جهت وسواس، درد سینه، ضعف معده و تقویت هاضمه مفید است. مصرف آن برای سرد مزاجان و کسانی که مشکل معده و طحال دارند مضر است. بهترین زمان مصرف هندوانه بین دو غذا است که غذای اول از معده عبور کرده باشد. خوردن هندوانه بلافاصله بعد از غذا و نیز  ناشتا خوردن آن مضر است مخصوصا اگر هوا گرم باشد و فرد بسیار تشنه باشد. هندوانه به جهت لطافتی که دارد به سرعت تبدیل به صفرا می شود لذا مصرف زیاد آن به کسانی که علائم غلبه صفرا دارند توصیه نمی شود.

مقالات طب نوین: در مقالات طب نوین هندوانه در کاهش دادن فشار خون موثر دانسته شده است. به علاوه در مطالعه ای که در سال 2013 در تایلند که تاثیر هندوانه بر انقباض رحم بررسی شده بود، مشخص شد که عصاره پوست و گوشت هندوانه هردو خاصیت شل کنندگی داشته و انقباضات رحم را کاهش می دهند.

Google

مقالات مرتبط

ویروس پاپیلومای انسانی(HPV) شایع ترین ویروسی ست که از طریق رابطه جنسی در آمریکا منتقل شده و بیش...
24 اسفند, 1397 - 20:25 1،226
میکروبیولوژیست معروف، آقای Gregor Reid معتقد است که همه خانمها باید بیشتر مراقب واژن خود باشند...
13 اسفند, 1397 - 20:28 1،267
همانطور که می دانیم تست سالانه پاپ اسمیر به منظور چک کردن پاپیلوما ویروس انسانی یا HPV  و...
29 بهمن, 1397 - 20:41 1،053
ورزش نکردن اگر حافظه تان ضعیف است، اختلال کم توجهی-بیش فعالی در شما ممکن است مقصر اصلی...
8 مهر, 1397 - 14:51 1،469
ADHD یا Attention Deficit Hyperactivity Disorder  یا اختلال کم توجهی-بیش فعالی در دوران...
10 مرداد, 1397 - 06:57 1،870
داشتن رژیم غذایی سالم  مخصوصا در دوران بارداری، از بدیهیات است. همچنین، استفاده از ویتامین...
2 مرداد, 1397 - 09:02 1،177

دیدگاه تان را بیان نمایید