فواید و خواص دارویی عسل

فواید و خواص دارویی عسل

در طب قرآنی، عسل پایه کارهای درمانی است. عسل یکی از هدیه های ارزنده و پرارزش طبیعت است که در قرآن از آن به عنوان شفای مردم یاد می کند. همچنین یک محصول غذایی مفید و یک اکسیر پرارزش است که قرن ها پیش به عنوان عالی ترین و مقوی ترین غذاها شناخته شده و به واسطه ویژگی های شفابخش خود به عنوان دارو در درمان اکثر بیماری ها در بین تمام ملل کاربرد داشته است. این ماده شفابخش مهمترین منبع مواد قندی شناخته شده، که 15 نوع قند دارد و بسیاری از مواد مورد نیاز بدن را تامین می کند. دانشمندان از طریق تجربه به این حقیقت رسیده اند که زنبورها به هنگام ساختن عسل آنچنان ماهرانه عمل می کنند که خواص درمانی و دارویی گیاهان کاملا محفوظ مانده و به عسل منتقل می شود. زنبورهای عسل و ارمغان آنها برای جهان انسانیت، که هم غذاست و هم شفا و هم درس زندگی، نشانه روشنی از عظمت و قدرت پروردگار است، برای مردمی که می اندیشند.

در باب خواص درمانی عسل نکات بسیاری وجود دارد، از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.جلوگیری از پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان امری شایع است، به خصوص در افرادی که از شیرینی های مصنوعی استفاده می کنند؛ اما بر طبق تحقیقات پژوهشگران، افرادی که از عسل استفاده می کنند( روزانه 70 گرم) به پوسیدگی دندان مبتلا نشده اند. علاوه برآن، عسل قندی طبیعی ست و خاصیت ضدمیکروبی آن در پیشگیری از پوسیدگی موثر است و همچنین در رشد استخوان ها و در مان نرمی استخوان و تقویت لثه بسیار سودمند است. اگر عسل با ذغال طبی مخلوط شود باعث سفیدی و براقی دندان ها می شود.

2.بهبود حال عمومی کودکان

مصرف عسل در کودکان می تواند وزن آنها را افزایش دهد و حال عمومی کودک را بهبود بخشد؛ نیز نیاز کودک به ویتامین B6 را پاسخ می گوید. البته به علت احتمال ایجاد واکنش های حساسیتی، استفاده از عسل برای کودکان زیر 2 سال ممنوع است.

3.درمان بیماریهای پوستی

کاربرد عسل در التیام زخم ها به مصر قدیم بر می گردد.در گذشته، درمان زخم های کهنه و چرکی با عسل متداول بوده است، هم اکنون نیز این ماده برای درمان زخم های پوستی مزمن کاربرد دارد.

عسل رشد میکروب ها را متوقف کرده و پوست و اعصاب را تغذیه می نماید و عسل برای درمان زخم سپتیک از ساولون بهتر عمل کرده و در درمان عفونت های پوستی بهبود سریع تری نسبت به پماد آمپی سیلین نشان داده است. عسل ناهمواری های پوست را صاف می کند و زخم های پوستی حتی عمیق را بسیار زود بهبود می بخشد.

4.عسل و بیماریهای گوارشی

عسل به علت داشتن بعضی آنزیم ها مثل لیپاز، آمیلاز، ساکاراز و ... به هضم غذا کمک می کند. عسل از شدت افزایش اسیدی( هایپر اسیدیته) معده می کاهد و می تواند در افراد مبتلا به ترش کردن و رفلاکس  موثر باشد.همچنین برای زخم معده و التهاب نیز مفید است. عسل در به کار انداختن دستگاه گوارش بسیار مفید است، باعث کاهش اسیدهای اضافه معده می شود و به عنوان دارو برای درمان زخم معده، ورم معده و روده موثر است.

به علت داشتن آهن و منگنز، مصرف عسل به هضم غذا کمک کرده و ترشح شیر معده را به حالت طبیعی برمی گرداند. دردهای معده را از بین می برد، اسیدهای درون معده به ویژه اسید فرمیک با تخمیر و ترشی روده مبارزه کرده ودر درمان و عفونت های روده بسیار موثر است.برای بیماران گوارشی بهتر است، دو ساعت قبل از ناهار یا ناشتا و سه ساعت بعد از شام با مخلوط آب گرم مقداری عسل مصرف کنند.

5. عسل و بیماری قلبی

عسل به دلیل داشتن گلوکز که سهل التجزیه و انرژی زاست، تاثیر مهمی روی عضلات قلب در انواع بیماری های قلبی دارد و از طرفی باعث تحریک و تقویت قلب و گشاد شدن رگ ها می شود. همچنین عسل جریان خون را افزایش می دهد، فشار خون را تنظیم کرده و زا سکته قلبی جلوگیری می نماید. عسل به کمک دیاستازهایش پربی های اطراف قلب را آب می کند. به همین دلیل مصرف آن به سالخوردگان و بیماران قلبی توصیه می شود.

مصرف یک لیوان شربت عسل ولرم(عسل محلول در آب میوه) قبل از خواب برای درمان بی خوابی بیماران فلبی بسیار مناسب است.

6.عسل و تقویت حافظه

از نظر علمی صمغ موجود در عسل، جدار عروق را نرم نگه می دارد و در نتیجه مواد غذایی بهتر به مغز و اعصاب می رسند، مطالب بهتر در حافظه می ماند و کمتر به دست فراموشی سپرده می شود. از طرفی ویتامین D موجود در عسل، اعمال بین کلسیم و فسفر را تنظیم می کند و در نتیجه اعصاب کار خود را خوب انجام می دهند.

7.عسل و انرژی زایی

عسل به علت داشتن گلوکز و فروکتوز باعث تولید انرژی سریع( سوختن گلوکز) و طولانی( سوختن فروکتوز) می گردد. این قندها بدون هضم اولیه جذب می شوند و از طریق عروق خونی که دیواره روده ها را پوشانده وارد جریان خون شده سپس از طریق ورید وارد کبد می گردند و در آنجا به گلیکوزن تبدیل می شوند. این ماده توسط بدن برای تولید انرژی به کار می رود. مصرف مرتب عسل برای تقویت قوای جنسی و درمان ناتوانی های آن بسیار موثر است. از عسل با روشهای مختلف و ترکیب با عصاره گیاهان موثر، در درمان این ناتوانی ها می توان بهره گرفت.

8.عسل و افزایش طول عمر

عسل عمر را طولانی کرده، به تقویت اعضاء و احشاء بدن می پردازد، خستگی را برطرف می کند و در افزایش نیروی جوانی و قدرت بدنی دخالت مستقیم دارد. عسل می تواند رادیکال های آزاد را خنثی کند. رادیکال های آزاد نتیجه و پس مانده فعالیت و کار سلول های بدن است. آنها وقتی با سلول های سالم روبرو می شوند آنها را به شدت آزار می دهند و مانع از فعالیت طبیعی و سالم سلول می شوند.

9.عسل برای ماسک زیبایی

عسل نقش مهمی در حفظ و تجدید جوانی دارد. خانم ها می توانند با تهیه ماسک هایی از عسل خالص که با زرده تخم مرغ و خامه ترش به نسبت مساوی مخلوط شده، بر زیبایی و شادابی پوست خود بیافزایند. می توان با عسل انواع ماسک ها را برای تبدیل پوست های خشک به چرب و معمولی تهیه کرد که بسیار موثر است.

10.عسل و سیستم عصبی

مشاهدات بالینی ثابت کرده عسل برای اعصاب مفید است. بی خوابی، سردرد و ناتوانی را در این نوع بیماری ها کاهش داده و ناتوانی عصبی را از بین می برد و سیستم اعصاب مرکزی را تقویت می کند.

11.عسل و درمان بیماری های کبدی

کبد سموم باکتر ی ها را خنثی می کند و گلیکوژن عامل اصلی مبارزه با سموم باکتر ی هاست؛ با توجه به اینکه مصرف عسل ذخیره گلیکوژن کبد را افزایش می دهد، می توان به اهمیت عسل در افزایش قدرت کبد در مبارزه با میکروب ها پی برد.

12.عسل و کلیه ها

عسل ضدعفونی کننده مجاری ادرار است. مخلوط عسل با آب مقطر، باعث زیاد شدن ادرار، رفع تشنگی و خرد شدن سنگ کلیه و مثانه می شود.مصرف سه بار در روز عسل با روغن زیتون و آب لیمو جهت سنگ کلیه مفید است.

13.عسل و خون

عسل تنش و کنش بسیار زنده و مثبتی روی میزان هموگلوبین خون دارد و باعث افزایش آن خواهد شد.

14.عسل و چشم

عسل عامل شفا در سوختگی های مخصوص چشم، آماس والتهاب چشم و درمان شب کوری است. عسل همپنین عامل شفای بیماری های ناشی از کمبود ویتامین A و B است.

15.عسل و ریه

عسل در درمان عفونت های ریه بسیار موثر است. شربت عسل برای از بین بردن سرفه و خلط سینه مسلول مفید و موثر است.

16.خواص ضد میکروبی عسل

عسل حاوی مواد ضدمیکروبی است و هیچ نوع میکروبی قادر به رشد در آن نیست. عسل دارای تشعشع رادیو اکتیو است و چنانچه به نحو احسن نگهداری شود برای مدت طولانی سالم می ماند. عسل، آب درون باکتری ها را جذب می کند و سبب می شود باکتری نتواند زندگی عادی خود را ادامه دهد و رشد و تکثیر یابد. عسل به علت داشتن خاصیت ضدقارچی، هیچ گاه فاسد نمی شود و از پاک ترین مواد غذایی است که همیشه می توان به سلامتی آن اطمینان داشت.عسل به دلیل داشتن اسید فرمیک، ترش نشده، کپک نمی زند وتغییر ماهیت نمی دهد. عسل باعث ضدعفونی زخم ها می شود و میکروب ها را می کشد و مانع عفونت مجدد آن می گردد.

 

منبع: کتاب ارمغان تندرستی نوشته  جمشید خدادادی

مقالات مرتبط

آخرین اخبارو آمار لحظه ای کورونا ویروس 2020، تعداد تلفات و مبتلایان  آخرین اخبار و...
14 بهمن, 1398 - 16:27 102
ویروس پاپیلومای انسانی(HPV) شایع ترین ویروسی ست که از طریق رابطه جنسی در آمریکا منتقل شده و بیش...
24 اسفند, 1397 - 20:25 1،298
میکروبیولوژیست معروف، آقای Gregor Reid معتقد است که همه خانمها باید بیشتر مراقب واژن خود باشند...
13 اسفند, 1397 - 20:28 1،368
همانطور که می دانیم تست سالانه پاپ اسمیر به منظور چک کردن پاپیلوما ویروس انسانی یا HPV  و...
29 بهمن, 1397 - 20:41 1،126
ورزش نکردن اگر حافظه تان ضعیف است، اختلال کم توجهی-بیش فعالی در شما ممکن است مقصر اصلی...
8 مهر, 1397 - 14:51 1،549
ADHD یا Attention Deficit Hyperactivity Disorder  یا اختلال کم توجهی-بیش فعالی در دوران...
10 مرداد, 1397 - 06:57 1،975

دیدگاه‌ها

عکس‌های مجید
دیدگاه: 

ممنون از مطالب خوبتون. لطفا طریقه استفاده عسل را برای ناهمواری و زخم های عمیق پوست را توضیح دهید

دیدگاه تان را بیان نمایید