فرم های مختلف چشم و نکات آرایشی متناسب با آنها

برخی اوقات شما مشغول آرایش چشمهایتان می شوید و نتیجه کار چشمانی بسیار زیبا و جذاب خواهد بود ولی برخی اوقات آرایش چشمتان زیبا و مناسب ازآب در نمیاید. دلیل این مشکل این است که چشمهای هر یک از ما متفاوت از هم می باشد و این نکته که فرم چشم ما به چه شکلی است و چه نوع آرایشی با فرم چشم ما متناسب می باشد بسیار مهم است. هر کدام از ما دارای فرم صورت و چشمهای منحصر به خودش است و این یک امر طبیعی است که ما نسبت به فرد دیگری ظاهر  متفاوتی داشته باشیم. اولین قدم برای آرایش زیبا و مناسب این است که فرم چشمهای خود را بدانیم:

1.چشمهای نزدیک به هم

یک راه خوب برای تشخیص این نوع چشمها این است که ابتدا  طول هر یک از  چشمها  را اندازه بگیریم، سپس فاصله بین دو چشم را هم اندازه گیری کنیم. اگر فاصله بین دو چشم کوتاهتر از طول یک چشم باشد ، چشمها نزدیک به هم هستند.

تکنیک آرایش:

سایه چشمها: از یک سایه رنگ روشن برای قسمت داخلی چشمها استفاده کنید و یک سایه با رنگ تیره تر را بر روی قسمت خارجی چشمها بکشید، سعی کنید که سایه را محو کرده و به سمت بیرون بکشید.

خط چشم :زمانی که خط چشم می کشید، سعی کنید خط را خیلی  از گوشه داخلی چشم شروع نکنید ولی کمی آن را تا بیرون چشم امتداد دهید.

ریمل: در مورد ریمل کشیدن، ریمل را بیشتر به مژه های بالایی  و کمی به مژه های پایینی چشم که در قسمت خارجی چشم قرار دارند، بکشید. یک ایده خوب برای این چشمها این است که با استفاده از سایه سفید رنگ یک نقطه در گوشه داخلی چشمها ایجاد کنیم.

2.چشمهای دور از هم

این چشمها بر خلاف چشمهای نزدیک به هم بوده و فاصله بین دو چشم بیشتر از طول یک چشم می باشد.

تکنیک آرایش:

سایه چشمها: از یک سایه رنگ روشن برای قسمت خارجی چشمها استفاده کنید و سایه تیره تری را بر روی قسمت داخلی چشمها بکشید و آن را به سمت قسمت میانی پلک کشیده و محو کنید.

خط چشم: زمانی که از خط چشم استفاده می کنید مطمئن باشید که خط را کاملا از قسمت داخلی چشم شروع می کنید وآن را در طول چشم ادامه دهید.

ریمل: زمانی که از ریمل استفاده می کنید، بیشتر بر روی مژه های مرکزی چشم تمرکزکنید.

3.چشمهای گود

این چشمها بیشتر در عقب کاسه چشم قرار دارند.

 تکنیک آرایش:

سایه چشمها: یک سایه رنگ روشن را از مژه ها تا ابروها بکشید. سپس از یک سایه با رنگ متوسط(نه روشن و نه تیره) استفاده کرده وآن را به قسمت بالای چشمها ( یعنی خط بالای چشمها، درون کاسه چشم) کشیده و آن را  به طرف بالا محو کنید.

خط چشم: زمانی که از خط چشم استفاده می کنید سعی کنید خط را نازک و نزدیک به مژه ها بکشید و آن را هم بر روی پلک بالا و هم پایین بکشید.

ریمل:  ریمل را به مژه های بالایی و پایینی کشیده و سعی کنید از یک شانه مژه استفاده کرده و مژه های جدا از هم و منظم داشته باشید. این روش باعث می شود که پلک به سمت بیرون و برجسته به نظر بیاید.

4.چشمهای بادامی

این نوع چشمها بعنوان چشمهای کامل در نظر گرفته می شوند و بادامی شکل هستند. فاصله بین این چشمها متناسب و درست بوده و تو رفتگی در پلک ندارند.

تکنیک آرایش: شما می توانید هر نوع آرایشی را بر روی این چشمها انجام دهید، ولی مدل پیشنهادی به این قرار است؛

سایه چشمها: از یک سایه رنگ روشن استفاده کرده و آن را از مژه ها تا ابرو بکشید.  سپس سایه ای  با رنگ متوسط را بر روی پلک بکشید. سپس یک سایه تیره تر را بر روی گوشه خارجی چشم کشیده و آن را به سمت بیرون محو کنید.

خط چشم: خط چشم را در هم در پلک بالا و هم پایین بکشید.

ریمل: ریمل را نیز هم بر روی مژه های بالا و هم پایین استفاده کنید.

5.چشمهای رو به پایین

در این نوع چشمها گوشه خارجی چشم به سمت پایین کشیده شده است.

تکنیک آرایش:

سایه چشمها: از یک سایه با رنگ متوسط استفاده کرده و آن را  بر روی کل پلک بکشید. سپس یک سایه تیره تر را بر روی خط بالای پلک بکشید، این خط را تقریبا از وسط شروع کنید، و آن را به سمت بیرون و بالاکشیده و به خوبی محو کنید. از یک هایلایت در زیر قوس ابرو استفاده کنید. فر کردن مژه ها روش خوبی برای بالا بردن چشمها می باشد و ریمل را فقط بر روی مژه های خارجی بالا بکشید.

6.چشمان پفی

در این نوع چشمها شما بندرت می توانید پلک را ببینید.

تکنیک آرایش:

سایه چشمها: در این نوع چشمها، سایه چشم را با یک رنگ گرم مخصوص گریم شروع کنید و این سایه را بر روی پایه استخوان ابرو بکشید و و آن را به سمت ابرو محو کنید. سپس روشنترین سایه ای که دارید را دقیقا زیر ابرو بکشید. در آخر، یک سایه رنگ روشن مشابه قبلی را بر روی پلک بکشید و بطور عمودی آن را پخش و محو کنید.

خط چشم: خط چشم را در کل پلک بالا کشیده و سعی کنید خطتان نازک باشد.و پلک زیرین را هم به همین ترتیب از گوشه  خارجی چشم به طرف گوشه داخلی چشم خط بکشید. تا جاییکه می توانید خط چشم را نزدیک و چسبیده به مژه ها بکشید.سعی کنید لبه های بالای داخل چشم را هم خط بکشید تا مژه هایتان ضخیم تر بنظر بیایند.

ریمل: برای استفاده از ریمل بهتر است که مژه های بالایی را فر دهید. همچنین بایستی ریمل را به مژه های پلک بالا بکشید. استفاده از مژه مصنوعی هم انتخاب بسیار خوبی می باشد.

7.چشمان آسیایی(شرقی)

در این نوع چشمها یک لایه چربی اضافه وجود دارد و پلک نازک می باشد. این نوع چشمها درمعمولا در آسیا و  بخصوص چینی ها و ژاپنی ها دیده می شود.

تکنیک آرایش:

ابرو: برای چشمان آسیایی ابروها بهتر است به شکل کمان باشند. اگر ابروهای نازک و کم پشت دارید با استفاده از یک مداد یا سایه ابرو که رنگ روشن تری از موهایتان دارد آنها را پر کنید.

سایه چشمها: از یک سایه روشن استفاده کنید وآن را به کل پلک بکشید. سپس  یک سایه تیره رنگ  را بر روی  قسمت خارجی پلک به سمت ابرو بکشید.این کار باعث می شود که قسمت پف آلود این نوع چشمها کمتر بنظر بیاید.

خط چشم: برای کشیدن خط چشم، لازم است علاوه براینکه بر روی هردو پلک خط می کشیم ، روی لبه های داخلی چشم هم خط چشم را بکار ببریم.سعی کنید خط چشم پلک بالا را ضخیم تر و خط چشم پلک پایین را نازکتر بکشید.

ریمل: استفاده از فرمژه برای این نوع چشمها ایده بسیار خوبی می باشد. همچنین، مژه مصنوعی و ریمل  برای این چشمها به برجسته و درشت شدن چشمها کمک می کند.

8. چشمان برجسته

این نوع چشمها درشت بوده و به سمت بیرون برجسته می باشند.

تکنیک آرایش:

ابرو:بهترین راه مرتب کردن ابروها برای چشمهای برجسته این است که آنها را کمی بصورت منحنی و نازک در بیاورریم.این کار باعث می شود که چشمها کمی گود بنظر بیایند.

سایه چشمها: از یک هایلایت تنها بر روی استخوان ابرو استفاده کنید. سپس یک سایه بارنگ متوسط را  بر روی پلک بالایی بکشید(بهتر است از خط مژه ها شروع شده و تا استخوان ابرو ادامه یابد). بعد از این، یک سایه تیره استفاده کنید و آن را از ابتدای خط مژه ها شروع کرده و آن را تا قسمت بالای پلک زیر استخوان ابرو امتداد دهید . در انتها این سایه ها را به آرامی در هم محو کنید و مخلوطی ازاین سایه ها را بر روی پلک پایینی نیز بکشید و محو کنید.

خط چشم: از یک خط چشم تیره استفاده کنید، اگر خط چشم مشکی بنظرتان خیلی سنگین می آید می توانید از خاکستری استفاده کنید. زمانی که خط چشم می کشید توجه داشته باشید که خط ضخیمی  را از گوشه خارجی چشم شروع کرده و هرچه بطرف گوشه داخلی چشم می آیید آن را نازکتر کنید، بطوریکه وقتی به غدد اشکی چشم رسیدید خط چشم تمام شده باشد.

ریمل: ترجیحا از ریمل مشکی استفاده کنید  و تنها یک بار به مژه هایتان ریمل بزنید. کشیدن ریمل به پشت مژه ها نیز باعث می شود چشمهایتان واقعی تر بنطر بیاید. می توانید قبل از زدن ریمل از فر مژه هم استفاده کنید.

9.چشمهای کوچک

این نوع چشمها  در مقایسه با کل صورت کوچکتر  می باشند.

ابرو:  ابروهای پرپشت برای این نوع چشمها مناسب نیستند. بایستی ابروها منطم بوده و متناسب با فرم صورت مرتب شوند. برای این نوع چشمها ابروهای کمان و نازک مناسب می باشد.

سایه چشمها: سایه چشم مناسب می تواند کمک کند که چشمها بزرگتر بنظر بیایند. یک سایه با رنگ خنثی یا روشن( مثل سفید، هلویی،عاجی رنگ، صورتی کمرنگ و مایل به زرد) را انتخاب کرده و از خط مژه ها شروع کرده وتا استخوان ابرو بکشید. سپس از سایه ای با رنگ میانه( کمی تیره تر از رنگ کرم پوست ) استفاده کنید و آن را تقریبا به شکل V یا >  روی گوشه خارجی چشم بکشید. می توانید از یک هایلایت بر روی استخوان ابرو و گوشه های داخلی چشم استفاده کنید.اگر دوست داشتید، می توانید مقدار کمی از سایه هایلایت را بر روی قسمت میانی پلک پایین بکشید.این کار باعث می شود چشمها بازتر و روشنتر بنظر بیایند.

خط چشم: توجه داشته باشید که برای کشیدن خط چشم برای چشمهای کوچک بایستی خط چشم را نازک شروع کرده و بتدریج ضخیم کنیم  و آن را از گوشه داخلی چشم به طرف گوشه خارجی کشیده و آن را کمی بیرونتر از گوشه خارجی چشم امتداد دهیم. اگر چشمها کوچک و دور از هم بودند، می توان خط چشم را کلا ضخیم کشید. برخی افراد هم خط چشم را فقط بر روی سه چهارم خارجی پلک خود می کشند.برای پلک پایین می توانید از یک سایه با رنگ میانه بعنوان خط چشم استفاده کنید. در انتها، برای درشت کردن بیشتر چشمها، می توانید یک خط چشم سفید را به لبه داخلی چشم بکشید.

ریمل: بهتر است ابتدا مژه ها را فر کرده و سپس از ریمل های حجم دهنده و یا بلند کننده مژه استفاده کنید. ریمل را بایستی هم به مژه های بالایی و هم به مژه های پایینی کشید. سعی کنید بیشتر بر روی قسمت مرکزی مژه های بالا تمرکز کنید. از زدن زیاد ریمل به مژه های پایینی خودداری کنید.

10.چشمهای درشت

این نوع چشمها در مقایسه با دیگر اجزای صورت بزرگتر می باشند.

مرتب سازی ابرو: مرتب کردن ابرو برای افرادی که چشمان بزرگ دارند بسیار مهم می باتشد، چون ناحیه چشمها و اطراف انها در صورت این افراد کانون توجه می باشد. اگر دارای چشم درشت هستید نباید بگذارید ابروهایتان نامنظم  یا پرپشت باشند. سعی کنید همیشه ابروهایتان تمیز و دارای فرم باشند. سعی کنید  ابروها را متناسب با فرم صورت مدل دهید.

سایه چشمها: چشمان درشت نیازی به هایلایت برای برجسته کردن چشمها ندارند. سعی کنید از یک سایه تیره رنگ بر روی پلک استفاده کرده و ان را تا خط بالای پلک بکشید. سپس یک سایه بارنگ متوسط را از خط بالای پلک به سمت بالا بکشید، فقط توجه کنید که این سایه فقط بر روی پلک کشیده شده و بر روی استخوان ابرو کشیده نشود. در انتها یک سایه با رنگ سایه روشن را بر روی استخوان ابرو، درست زیر ابتدای ابرو(تاج ابرو) بکشید. همیشه سعی کنید که بعد از استفاده سایه چشم، سایه ها را به آرامی محو کنید.

خط چشم: بطور معمول بایستی از یک خط چشم تیره و ترجیحا مشکی برای لبه های داخلی چشم استفاده کنید. زمانی که از خط چشم استفاده می کنید سعی کنید تا جاییکه می توانید خط را نزدیک خط مژه ها بکشید و این کار را از گوشه داخلی چشم شروع کرده و به سمت گوشه خارجی چشم ادامه دهید.

ریمل: سعی کنید قبل از استفاده از ریمل مژه ها را فر کنید. اگر دوست داشته باشید می توانید از مژه مصنوعی نیز استفاده کنید. برای مژه های پایین، بایستی ریمل را به طرف بالا بکشید تا مژه ها برجسته شوند.

11.چشمهای گرد

 در این نوع چشمها، پهنا و ارتفاع چشم تقریبا هم اندازه است.

سایه چشمها: از یک سایه روشن انتخاب کنید و ان را از خط مژه ها شروع کرده و تا استخوان ابرو بکشید( برروی کل پلک). همچنین شما می توانید کمی از این سایه را بر روی پلک پایینی نیز بکشید.سپس سایه تیره تری را  بر روی قسمت بالای پلک تا گوشه خارجی چشم به شکل V(>) بکشید. بایستی این سایه را به سمت بیرون و بالا ی گوشه خارجی چشم پخش و محو کنید تا چشمتان کشیده تر بنظر بیاید. آنقدر این سایه را به سمت بیرون و بالا امتداد دهید تا تقریبا با زاویه 45 درجه به انتهای انحنای ابرو برسد.

خط چشم: چشمهایتان را ببندید و خط چشم را از یک چهارم گوشه داخلی چشم شروع کنید و به سمت گوشه خارجی چشم و به سمت بیرون بکشید. خط چشم تا جاییکه امکان دارد باید نزدیک به  خط مژه ها باشد. این نکته حائز اهمیت است که خط چشم باریک باشد تا چشم باریکتر و کشیده تر بنظر بیاید. برای پلک پایین، خط چشم را از گوشه خارجی چشم شروع کرده و به طرف داخل و تقریبا تا نیمه پلک بکشید. برای گوشه خارجی چشم می توانید یک خط چشم گربه ای بکشید، به این طریق که خط چشم پلک بالا و پایین را از یک نقطه شروع به کشیدن کنید و  دو خط را  کمی رو بالا کشیده وتا گوشه خارجی چشم ادامه داده  و به هم وصل کنید.

ریمل: برای این نوع چشمها بایستی دو بار از ریمل استفاده کرد.ترجیحا ریمل تیره رنگ باشد. و بیشتر بر روی مژه های  یک سوم خارجی پلک بالاریمل بزنید. بهتر است از ریملهای بلند کننده استفاده کنید و اگر از مژه مصنوعی استفاده می کنید، سعی کنید بیشتر بر روی گوشه خارجی چشم تمرکز کنید.

 

مقالات مرتبط

آکنه یا جوش صورت تنها مشکل نوجوانان نیست. این جوشها و دانه های مزاحم می توانند در هر سنی بر روی...
27 فروردين, 1397 - 21:07 2،244
درمیان ستاره های پاپ هالیوود، شکیرا یکی از سرزنده ترین و با روح ترین خواننده هایی ست که ظاهر و...
24 بهمن, 1396 - 10:14 4،446
  • آرایش و زیبایی
خیلی از ما دوست داشتیم که تعیین نوع و جنس پوست نیز همانند تشخیص گروه خونی کار آسانی می بود. اما...
4 بهمن, 1396 - 08:46 10،278
فرقی نمی کند 35 ساله باشید و تازه شروع به دیدن اولین نشانه های پیری پوست کرده باشید یا 55 ساله...
15 مهر, 1396 - 12:46 6،574
سلولیت وضعیتی ست که در لایه پایه ای پوست چربی رسوب کرده و به پوست ظاهری فرورفته و ناهموار می...
1 آذر, 1395 - 14:41 7،039
​ آیا همیشه جوش های صورتتان در یک جای ثابت ایجاد می شوند؟ برطبق طب سنتی چینی، محل ایجاد دانه...
6 آبان, 1395 - 11:21 43،147

دیدگاه تان را بیان نمایید