روش های سریع پاک کردن لکه ها از لباس

راههای از بین بردن سریع لکه های لباس

حتما برای شما هم پیش آمده که هنگام غذا خوردن در یک مهمانی یا رستوران سس سالاد یا غذا روی لباس سفیدتان ریخته باشد. یا در هنگام بازی در پارک  ناگهان متوجه لکه سبزچمن  بر سر زانوهایتان شوید. یا درهنگام لباس پوشیدن، لباستان به کرم پودر یا دیگر مواد آرایشی آغشته گردد.

همه ما لباس هایی داریم که خیلی به آنها علاقه داشته و زمان زیادی نمی گذرد که  آنها را خریداری کرده ایم  و به این آسانی نمی خواهیم آنها را کنار بگذاریم. شما هرگز آمدن لکه ها روی لباستان را نمی بینید، ولی آنها انگار لباسها را نشانه گرفته اند! مثل روغنی که در هنگام آشپزی روی پیراهنتان پاشیده می شود.

این لکه های تقریبا غیر منتظره نظیر لکه خون، چای و غذا مشکل خیلی جدی به شمار نمی روند زمانی که راه حمله به آنها را با یک فرشته نجات بلد باشید! در این مقاله ما  نکته ها و روشهایی را برای از بین بردن این لکه های ناخواسته از روی پارچه ها ذکر خواهیم کرد.

1.پاک کننده لکه اورژانسی

ممکن است شما برای شام به رستوران رفته باشید و ناگهان سوپ روی لباستان بریزد، اصلا نترسید. شب شما می تواند به خوبی قبل گردد اگر آب گازدار اطرافتان باشد.

آب گازدار پاک کننده  قوی لکه ها در مواقع فوری و اورژانسی به شمار می رود. می توانید یک دستمال تمیز و مرطوب را به آب آغشته کرده و لکه را پاک کنید.

اگر در منزل هستید می توانید یک پاک کننده لکه ساده ولی قوی با مخلوط کردن   آب لیمو ترش تازه با کرم تار تار درست کنید. ولکه را با این لکه بر شسته و لباستان را طبق روند معمول شستشو دهید.

2.لکه چمن

اگر در حال بازی در زمین فوتبال هستید یا همراه با خانواده به پیک نیک رفته اید و ناگهان متوجه سبز شدن لباس مورد علاقه تان توسط چمن شدید، اصلا نگران نباشید، لکه چمن به اندازه ای که به نظر می رسد شکست ناپذیر نیست!

لکه چمن روی لباسها می تواند با استفاده از یک مسواک کهنه و مقداری خمیر دندان سفید رنگ ساده پاک شود؛ فقط کافی است که از خمیر دندانهای ژله ای  استفاده نکنید و حتما خمیر دندانتان سفید رنگ باشد. برای این کار ابتدا مقدار کمی خمیر دندان را روی لکه بمالید، سپس مسواک را در آب تمیز شستشو داده و با استفاده از آن لکه را پاک کنید. این کار را تا وقتی لکه از بین برود، تکرار کنید. محل مورد نظر را با آب شسته و لباستان را طبق روند معمول شستشو دهید.

3.لکه خون

همه ما وقتی دستمان را می بریم ، آخرین چیزی که درباره اش می اندیشیم اجتناب از لکه دار  شدن لباسهایمان است،  معمولا در آن لحظه ما به دنبال یافتن چسب زخم یا بانداژ مناسب برای بند آوردن خون و پیشگیری از ضعف کردن است. زخمی شدن به اندازه کافی ناراحت کننده و بد می باشد؛ اگر لکه دار شدن لباس با خون هم اتفاق بیافتد و شما مجبور شوید ساعتها وقت صرف پاک کردن این لکه کنید هم که بدتر است. کافیست روشهای ساده و سریع ما را به کار ببندید.

برای پاک کردن لکه های خون از لباس، می توانید از پراکسید هیدروژن 3 % استفاده کنید، این ماده را می توانید از فروشگاههایی که جعبه کمک های اولیه دارند تهیه کنید. لکه را با کمی پراکسید هیدروژن خیس کنید، سپس با استفاده از لبه صاف یک چاقو این مایع را روی لکه بکشید و لکه را پاک کنید، سپس با پراکسید هیدروژن بیشتری محل لکه را شستشو دهید. در اکثر موارد، اگر فورا بعد از ایجاد لکه وقبل از اینکه خون فرصت خشک شدن پیدا کند،  این شستشو را انجام دهید، احتمال پاک شدن و از بین رفتن کامل لکه خیلی بیشتر خواهد بود.

راه دیگر پاک کردن لکه خون از لباس این است که محل لکه را با آب مرطوب کرده و روی لکه نمک بپاشید و پارچه را تا کرده و نصف محل لکه را روی نیمه دیگر بمالید تا نمک اثر کرده و لکه را آزاد کند، سپس فورا لباستان را طبق روند معمول بشویید.

4.لکه های یقه لباسها

برای از بین بردن این لکه ها، نیاز به لکه بر یا انجام پیش تیمار قبل از شستن لکه روی یقه ندارید.

یقه های همه لباسها، چه لباسهای کار روزانه و چه لباسهای مهمانی های ویژه ، بعد از استفاده مکرر چرک شده و لکه های گردی روی آنها بوجود می آید. این لکه ها می توانند به سادگی با استفاده از مالیدن شامپو به یقه پاک شده و ناپدید شوند. تنها کافیست کمی شامپو، هر نوعی که باشد فرقی نمی کند حتی شامپوهای ارزانقیمت، را روی یقه ریخته و طرفین یقه را به هم بمالید و سپس آبکشی نمایید و در آخر  طبق روند معمول لباستان را بشویید.

5.لکه رژلب

برای پاک کردن رژلب از روی لباسهای تیره رنگ، می توانید ته یک نان باگت را برداشته و قسمت خمیری و نرم داخل آن را درآورده و به شکل یک دایره درآورده و به آرامی روی لکه رژلب بمالید تا وقتی که رژلب از روی پارچه برداشته شود. تکه های باقی مانده نان را با کمک یک برس لباس نرم تمیز کنید.

6.لکه های روغن

 زمانی که مشغول درست کردن غذاهای سرخ کردنی مثل مرغ سوخاری هستید، احتمال پریدن روغن به لباستان غیر ممکن نخواهد بود. مخصوصا اگر در هنگام آشپزی از پیش بند هم استفاده نمی کنید. اصلا بنظر نمی رسد که این ذرات روغن می توانند با بافت پارچه مخلوط شده و هرچند رنگ خاصی ندارند، نمی توان آنها را نادیده پنداشت.

ولی اصلا نگران نباشید؛ این روش را می توانید به کار ببندید: روی لکه روغنی کمی نشاسته ذرت بپاشید. چند دقیقه اجازه دهید تا  نشاسته ذرت کمی داخل لکه روغنی فرو برود و سپس آن را  پاک کنید. با این روش لکه های روغنی می توانند از روی لباستان محو گردند، ولی سعی کنید از این به بعد در هنگام آشپزی از لباسهای مخصوص آشپزی یا پیش بند استفاده کنید.

7.لکه چربی

اگر موهایتان چرب است و ناخودآگاه باعث ایجاد لکه بر روی بالشتان می شوید، اصلا نگران نباشید. ملحفه بالش ها همواره با عرق و چربی طبیعی بدن کثیف و لکه دار می شوند. برخی اوقات ، شستشوی ساده آنها با شوینده ها باعث از بین رفتن این لکه ها خواهد شد. ولی برخی از این لکه ها در اثر شستشوی عادی با شوینده ها به خوبی پاک نمی شوند، این لکه ها می توانند با استفاده از یک شامپوی ساده به راحتی پاک شوند. کافیست کمی شامپو را روی مناطق لکه دار  ریخته و روی آنها بمالید و ملحفه را کلا شستشو دهید و طبق روند معمول با لباسشویی بشویید.

8.لکه جوهر

اگر شما تجربه کافی در مورد چگونگی قراردادن و نگهداری ایمن  یک خودکار در جیبتان ندارید، بهتر است بدانید که هیچ چیز ایمنی در مورد پخش شدن جوهر خودکار به سرتاسر لباستان وجود ندارد!

با اینحال اگر قسمتی از لباستان جوهری شد، سعی کنید لکه جوهر را با مالیدن الکل به آن خیس کنید و با یک پارچه سفید و تمیز روی لکه بکشید تا پاک شود. دیگر روش قدیمی پاک کردن لکه جوهر از روی لباسها و دیگر پارچه ها این است که تکه اسفنجی را به شیر آغشته کرده و روی لکه بکشید تا وقتی که محو گردد.

9.لکه چای و قهوه

ریختن تصادفی چند قطره قهوه یا چای روی پیراهنتان در ابتدا امر مهمی بنظر نمی رسد. لکه چای و قهوه در ابتدا خیلی معلوم نبوده  و مانند لکه ناشی از سس کچاپ یا سس خردل نیست. اما بعد از گذشتن چند دقیقه و خشک شدن این لکه ها می توانند بسیار آزار دهنده و دائمی شوند. درست زمانی که شما فکر می کنید که از دستشان خلاص شده اید، خطوط زرد کم رنگ آنها روی لباس ظاهر می شود و شما به تکاپو می افتید که آنها را ریشه کن کنید.

لکه های قهوه روی لباسها را بایستی خیلی سریع و قبل از خشک شدن آنها با آب داغ شستشو دهید.  اگر فورا و خیلی سریع لکه های قهوه و چای را بشویید، نتیجه موثرتری خواهید گرفت.

اگر چند دقیقه ای از ایجاد  لکه می گذرد، سعی کنید لباس را در یک لگن حاوی مایع ظرفشویی بخیسانید و شستشو دهید.

اگر لکه قدیمی بوده  و خشک شده است، سعی کنید از پودر شوینده سدیم بورات استفاده کنید. سدیم بورات نوعی ماده شیمیایی اکسید کننده است که برخی اوقات می تواند پیوندی را که لکه های قدیمی را روی پارچه نگه داشته است را شکسته و تجزیه کند. 2 قاشق غذاخوری سدیم بورات را داخل یک فنجان آب ریخته و هم بزنید ، سپس این مایع را روی محل لکه بریزید و  بگذارید 10 دقیقه بماند و سپس شستشو دهید. سپس پارچه یا لباس را طبق روند معمول بشویید.

اگر روی لباس یا پارچه ای چای ریخته و لکه دار شود، غمگین و نا امید نشوید. این لکه با مقداری شکر پاک می شود. با ریختن شکر در یک لگن  آب گرم و درست کردن یک شربت غلیظ شکر و خیساندن لباس یا پارچه داخل این شربت غلیظ می توانید لکه را محو کنید و سپس لباستان را طبق معمول قبل شستشو دهید.

10.آدامس

پاک کردن لکه آدامس به اندازه ای که به نظر می رسد سخت نیست. . درست است ، آدامسها چسبناک هستند وچسبیدن آنها به لباس  می تواند خیلی منزجر کننده باشد، مخصوصا اگر منشا این لکه خودتان نباشید!

روشهای زیر به پاک شدن آدامس از پارچه ها کمک خواهد کرد:

سرد کردن محل لکه: اگر آدامس به یک پارچه چسبیده است، پارچه را داخل فریزر بگذارید. اگر آدامس به فرش چسبیده باشد، چند قطعه یخ را روی محل لکه قرار دهید. در هر دو روش 15 دقیقه صبر کنید، بعد از این مدت آدامس بایستی سفت شده باشد.

خراشیدن آدامس: بعد از سفت شدن آدامس، با استفاده از چاقوی کره یا هر وسیله ای که لبه مناسبی داشته باشد تا جایی که می توانید آدامس را خراش داده و از روی لباس ، پارچه یا فرش بردارید.

خیساندن: زمانی که قسمت عمده آدامس برداشته شد، به محل لکه به آرامی کمی سرکه سفید بمالید تا خیس شود و باقی مانده آدامس ها را خیس کند. بقیه ذارت آدامس را هم بزدایید.

شستشو: بعد از اینکه آدامس کلا از روی لباس پاک شد، پارچه یا فرش را طبق روند معمول شستشو دهید.

11.سس گوجه فرنگی

در اینجا بهترین نکات برای پاک کردن لکه هایی بر پایه سس گوجه فرنگی را ذکر می کنیم: هرگز از آب داغ برای پاک کردن این لکه ها استفاده نکنید. اگر تلاشهای اولیه برای پاک کردن این لکه ها جواب نداد، هرگز لباس لکه دار و مرطوب را داخل خشک کن قرار ندهید. گرما باعث تثبیت لکه های گوجه و ماندگار شدن آنها می شود. سس های بر پایه گوجه فرنگی نظیر کچاپ، سس باربیکیو، سس پیتزا و سالسا همگی می توانند   به طریقه مشابهی از روی لباسها لکه زدایی شوند. کافیست این مراحل را انجام دهید:

  • لکه را داخل آب سردی که از قبل 2 قاشق غذاخوری سرکه سفید و یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی به آن افزوده اید، بخیسانید. زمان خیس خوردن بسیار مهم می باشد، بنابراین اجازه دهید این مخلوط به مدت حداقل نیم ساعت بر روی لکه اثر کند. برای کمک به آزاد شدن لکه سعی کنید لکه را روی خودش تا کرده و به خوبی بمالید تا پاک شود. سپس شستشو دهید.
  • اگر لکه کم رنگ تر شد ولی همچنان پابرجا بود، پروسه بالا را دوباره تکرار کنید. اگر از آب گرم استفاده نکنید به همان اندازه هم بهتر از شر این لکه ها خلاص می شوید.
  • اگر لکه خیلی برجسته و قابل توجه بود، می توانید از یک لکه بر قوی که در بازار موجود است استفاده کنید.

12.شکلات

کمتر کسی پیدا می شود که به شکلات علاقه نداشته باشد، اما خیلی بهتر است که مزه شکلات را در یک کیک خوشمزه تجربه کنیم تا اینکه متوجه ریختن آن روی لباس شب مورد علاقه مان شویم. در واقع، لکه های شکلات هم واکنشی  مشابه با لکه های سس گوجه فرنگی  در هنگام گرما دیدن از خود نشان داده و می توانند بطور دائمی روی لباس باقی بمانند.

  • برای جلوگیری از نفوذ شکلات به تار و پود پارچه، بهتر است لباس را برعکس کرده و از داخل شروع به تمیز کردن کنیم. با این روش دیگر باعث نفوذ شکلات به رویه دیگر لباس نخواهیم شد. محل لکه را روی چندین ورقه حوله کاغذی قرار دهید.
  • یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را با نصف قاشق چایخوری آمونیاک و یک فنجان آب سرد مخلوط کنید.
  • با استفاده از یک تکه پارچه تمیز، نرم و بدون پرز مخلوط بالارا روی لکه قرار دهید از مالیدن و کشیدن این مخلوط روی لکه خودداری کنید. در اینجا هدف ما انتقال شکلات از پارچه به درون حوله های کاغذی است، نه نرم کردن آن در درون پارچه.
  • اگر قرار دادن آمونیاک روی لکه اثر نکرد، می توانید از  محلول هیدروژن پراکسید 3%  استفاده کنید. کافیست هیدروژن پراکسید را روی لکه ریخته و بگذارید تا چند دقیقه بماند. سپس شستشو دهید. توجه: هیدروژن پراکسید می تواند رنگ برخی از پارچه های تیره را از بین ببرد، بنابراین قبل از استفاده آن را تست کنید.

Google

مقالات مرتبط

روز پدر مطمئنا یکی از حساس ترین روزها برای هدیه گرفتن فرزندان است! شما شاید مانند عادت رایج...
31 فروردين, 1395 - 10:00 6،959
در اینجا چندین نکته مختلف برای تمیز کردن غذاهای چسبیده روی گاز مثل شیر سر رفته که به سختی پاک...
15 اسفند, 1394 - 10:51 5،251
این شوینده های دست ساز  از ترکیبات غیر مضر برای محیط زیست، نظیر جوش شیرین و سرکه، ساخته می...
8 اسفند, 1394 - 09:22 9،254
این روزها، که زنان در کنار مردان و حتی در بعضی موارد، پیش‌گام پیشرفت و بهبود جریانات اقتصادی و...
4 دى, 1394 - 11:02 4،723
بدون شک در این روزهای آخر پاییز که تنها چند روز به بلندترین شب سال باقی مونده، اکثر خانوم های...
27 آذر, 1394 - 05:01 4،423
ذهنیت زنان در مورد اندازه سینه خودشان با نظر مردان در مورد اندازه سینه آنها بسیار متفاوت است....
9 مرداد, 1394 - 09:40 39،877

دیدگاه‌ها

عکس‌های سارا
دیدگاه: 

لطفا چگونه از بین بردن لک کاکائو روی لباس غیر قابل شست و شوی هم توضیح بدید. ممنون میشم.

عکس‌های خودم
دیدگاه: 

چگونگی پاک کردن کرم از روی چادر مشکی ممنون

عکس‌های مهمان
دیدگاه: 

لطفا روش پاک کردن کرم ازروی چادر مشکی رو بگید

عکس‌های هنا
دیدگاه: 

سلام چطور میشه لکه لیموترش ایجادشده روی لباس رو ازبین برد لیموترش ریخته و لکه اش سیاه شده

عکس‌های آرزو
دیدگاه: 

سلام.من لک غذا روی لباس شب را با مایع ظرفشویی بر طرف کردم ولی رد آب روی آن قسمت لباس مانده.چگونه بدون شستشوی کامل لباس آن را برطرف کنم

دیدگاه تان را بیان نمایید