دستور پخت انواع کتلت و کوکوی سالم و رژیمی

دستور پخت انواع کوکو

کوکوها و کتلت ها از غذاهای خوشمزه و پرطرفدار ایرانی هستند که می توان با مواد اولیه متنوعی آنها را طبخ نمود.  کتلت و کوکوهای رژیمی به علت دارا بودن پروتئین زیاد و چربی های غیر اشباع علاوه بر سالم بودن گزینه مناسبی برای پذیرایی عصرانه به شمار می روند. در اینجا تعدادی از دستور پخت های سالم و رژیمی را خدمتتان ارائه کرده ایم.

شامی

مواد لازم:

لپه 1/5 لیوان، پیاز 1عدد متوسط، آرد نخودچی2قاشق غذاخوری، پودر نان سنگک1 قاشق غذاخوری، پودر زیره 1قاشق چای خوری ، نمک، فلفل و زردچوبه به مقدار لازم

طرز تهیه:

لپه را که از شب قبل خیس داده اید با کمی آب روی حرارت بگذارید تا بپزد طوری که آب آن کاملا کشیده شود پس از خنک شدن آن را چرخ کنید پیاز را رنده کرده و آب آن را کاملا بگیرید و به همراه آرد نخودچی و پودر زیره به لپه چرخ شده اضافه کنید حال ادویه ها را به همراه پودر نان سنگک به سایر مواد بیفزایید و مخلوط  را خوب ورز دهید تا خودش را بگیرد مواد به دست آمده را با قالب یا دست به شکل شامی در آورید و در سینی فر که قبلا آن را چرب کرده اید بچینید و درون فر با حرارت ملایم طبخ کنید.

شامی ترش

مواد لازم:

گوشت چرخ کرده گوسفندی300گرم،لپه 400گرم، پیاز متوسط2عدد،گوجه فرنگی 4 عدد، تخم مرغ 4-6 عدد ،نمک وفلفل و زردچوبه به مقدار لازم ،آبغوره یا آبلیمو برحسب ذائقه

طرز تهیه:

لپه را که از قبل خیسانده اید آب پز کنید به طوری که آب آن کاملا تمام شود سپس آن ها را چرخ کرده و با پیاز رنده شده گوشت نمک وفلفل و زردچوبه کامل مخلوط کنید سپس تخم مرغ ها را یکی یکی به آن ها اضافه کرده تا مایع شلی به دست آید داخل سینی فر را چرب کنید و با قاشق مایع آماده شده را روی آن بریزید و با ته قاشق روی آن را صاف کنید در صورت تمایل می توانید با مقداری روغن کنجد و با حرارت بسیار ملایم در تابه سرخ کنید.

در صورت تمایل می توانید گوجه فرنگی ها را پوست کنده و خرد کنید و با مقدار کمی آب و روغن بپزید سپس نمک وآبلیمو یا آبغوره به آن اضافه کنید و بگذارید جا بیفتد شامی های سرخ شده را در تابه بچینید و از مایع آماده شده روی آن بریزید و بگذارید با حرارت ملایم بجوشد وشامی ها طعم ترشی به خود بگیرند.

کوکوسبزی

مواد لازم:

سبزی شامل تره ،جعفری،گشنیز،شوید،شنبلیله،سیر تازه 1کیلو ،پیاز متوسط1 عدد،تخم مرغ8-10عدد،آرد 1 قاشق غذاخوری ،نمک و فلفل و زرد چوبه به اندازه لازم.

طرز تهیه:

تخم مرغ ها را با سبزی خرد کرده پیاز رنده شده نمک و فلفل و آرد هم بزنید سپس روغن را داغ کرده و مواد را با قاشق در تابه ریخته  روی آن را صاف کنید و پشت وروی آن را سرخ کنید می توانید از گردو و زرشک نیز در مرحله اول استفاده کنید.

 

کوکو تره

مواد لازم:

تره نیم کیلو ، پیاز متوسط 1 عدد، تخم مرغ 5-6 عدد، نمک وفلفل و زردچوبه به اندازه لازم.

 طرز تهیه:

تره و پیاز را خرد کرده و نمک وفلفل وزرد چوبه را به آن اضافه کنید بعد تخم مرغ ها را شکسته به مواد اضافه کنید و تمام مواد را خوب هم بزنید تا کاملا با هم مخلوط شوند سپس مخلوط را در تابه بریزید و دو طرف آن را سرخ کنید.

*تره باعث قطع خونریزی می شود لذا مصرف این کوکو به افرادی که دچار بواسیر خونریزی دهنده یا خونریزی سایر نقاط بدن هستند توصیه می گردد.

 

کوکو شوید

مواد لازم:

 شوید نیم کیلو،پیاز متوسط 1عدد،تخم مرغ5-6 عدد،نمک وفلفل و زردچوبه به اندازه لازم.

طرزتهیه:

شوید وپیاز را خرد کرده و نمک وفلفل و زردچوبه را به آن اضافه کنید بعد تخم مرغ ها را شکسته به مواد اضافه کنید و تمام مواد را خب هم بزنید تا کاملا مخلوط شوند درصورت دسترسی به برگ تازه بابونه می توانید بابونه را نیز به سبزی های کوکو تره یا شوید اضافه کنید سپس مخلوط را را در تابه بریزید و دو طرف آن را سرخ کنید.

*این غذا برای بیماران دارای کبد چرب و چربی خون بالا توصیه می شود.

 

کوکو کرفس

مواد لازم:

ساقه کرفس 5-6عدد، پیاز متوسط 1 عدد، تخم مرغ 2-3 عدد،نمک وفلفل و زردچوبه به مقدار لازم.

طرز تهیه :

ساقه های کرفس را ریز کرده و با پیاز و کمی آب بپزید به طوری که آب آن کاملا خشک شود تخم مرغ ها را داخل ظرف دیگری بشکنید و پیاز و کرفس پخته شده را به آن اضافه کنید سپس نمک وفلفل و زردچوبه را اضافه کنید در تابه بریزید و سطح آن را صاف کنید و دو طرف آن را سرخ کنید در صورت تمایل می توانید سبزی کوکو به آن اضافه کنید.

 

کوکو کدو

مواد لازم:

کدو سبز متوسط 5 عدد ،پیاز متوسط 1 عدد ،تخم مرغ 2-3 عدد، نمک،فلفل و زردچوبه به مقدار لازم،

طرز تهیه:

کدوها را پوست بکنید و با رنده درشت رنده کنید که زیاد آب نیندازد پیاز را نیز رنده کنید تخم مرغ ها را داخل ظرف دیگری بشکنید و پیاز وکدو های رنده شده را به آن اضافه کنید سپس نمک وفلفل و زردچوبه به آن را اضافه کنید در تابه بریزید و سطح آن را صاف کنید و دو طرف آن را سرخ کنید در صورت تمایل می توانید سبزی کوکو نیز به آن اضافه کنید.

 

کوکو لوبیا سبز

مواد لازم:

لوبیا سبز 100 گرم،هویج و سیب زمینی متوسط هرکدام 2 عدد، تخم مرغ 3-4عدد، پیاز متوسط 1 عدد،مغز گردو 1قاشق غذاخوری،نمک وفلفل و زردچوبه به مقدار لازم.

طرز تهیه:

لوبیا سبز را بعد از پاک کردن وشستن کاملا خشک کنید و به اندازه 1 سانتی متری خرد کنید و با یک لیوان آب و نمک و زردچوبه بگذارید به مدت 10 دقیقه بپزد هویج و سیب زمینی را پوست بکنید و خرد کنید بعد از این مدت هویج خرد شده را اضافه کنید و 10 دقیقه دیگر  مواد را بپزید سپس سیب زمینی نگینی خرد شده را نیز اضافه کنید و بعد از 5 دقیقه حرارت زیر مواد را خاموش کنید و صبر کنید مواد کمی سرد شود در ظرفی دیگر تخم مرغ ها را بشکنید و با چنگال هم بزنید تا مخلوط شوند بعد پیاز رنده شده ادویه و مغز گردو را به تخم مرغ ها اضافه  و کاملا با هم مخلوط کنید سبزیجات پخته را به مخلوط تخم مرغ اضافه کنید و با قاشق هم بزنید توجه کنید هم زدن به اندازه و شدتی نباشد که مواد را له کند بعد از مخلوط شدن مواد اگر احساس کردید مایه کوکو غلظت لازم را ندارد یک عدد تخم مرغ دیگر به مواد اضافه کنید مایه کوکو را داخل تابه بریزید روی آن را کاملا صاف کنید و صبر کنید تا کوکو کمی ببندد و بعد درب تابه را ببندید و با حرارت ملایم 30 دقیقه زمان دهید تا کوکو کاملا مغز پخت شود و یک روی آن طلایی شود و بعد کوکو را در ظرف  برگردانید تا روی دیگر آن هم طلایی شود و بعد کوکو را در ظرف مورد نظر منتقل کرده وبرش بزنید.

 

کوکوی هویج(ششرنکه جزر)

مواد لازم:

هویج ایرانی یا زردک 4 عدد،پیاز متوسط 2 عدد،تخم مرغ 2-3عدد، روغن حیوانی یا روغن زیتون ،نمک وفلفل به اندازه لازم ،رب انار برای چاشنی.

طرز تهیه:

هویج ها پس از شستن پوست کنده و رنده کنید در ظرف دیگری پیاز رنده شده را در روغن سرخ کنید سپس هویج رنده شده را به آن اضافه کنید در روغن تفت دهید تخم مرغ ها نمک وفلفل و رب انار را به آن اضافه کنید و بگذارید تا بپزد این غذا را هم می توانید به صورت کوکو بگذارید تا کاملا سفت شود و هم می توانید به صورت نیم بند با نان یا برنج مصرف نمایید.

*این غذا بسیار لذیذ و مقوی نیروی جنسی است ومصرف 2-3وعده در هفته برای افرادی که دچار نازایی و ضعف قوای جنسی هستند توصیه می شود.

کوکوی تخم ماهی

مواد لازم:

تخم ماهی 100 گرم ، تره 100 گرم ،آرد 1قاشق غذاخوری، زرده تخم مرغ 5-6عدد.

طرز تهیه:

تخم ماهی را با تره خرد شده و زرده تخم مرغ و آرد کاملا مخلوط نمایید تا مایع یک دست شود سپس مایع را در روغن با حرارت ملایم سرخ کنید.

*این کوکو بسیار مقوی و چاق کننده و مقوی نیروی جنسی است و مصرف آن برای کسانی که دچار کمبود اسپرم هستند توصیه می شود.

Google

مقالات مرتبط

آخرین اخبارو آمار لحظه ای کورونا ویروس 2020، تعداد تلفات و مبتلایان  آخرین اخبار و...
14 بهمن, 1398 - 16:27 102
ویروس پاپیلومای انسانی(HPV) شایع ترین ویروسی ست که از طریق رابطه جنسی در آمریکا منتقل شده و بیش...
24 اسفند, 1397 - 20:25 1،299
میکروبیولوژیست معروف، آقای Gregor Reid معتقد است که همه خانمها باید بیشتر مراقب واژن خود باشند...
13 اسفند, 1397 - 20:28 1،368
همانطور که می دانیم تست سالانه پاپ اسمیر به منظور چک کردن پاپیلوما ویروس انسانی یا HPV  و...
29 بهمن, 1397 - 20:41 1،126
ورزش نکردن اگر حافظه تان ضعیف است، اختلال کم توجهی-بیش فعالی در شما ممکن است مقصر اصلی...
8 مهر, 1397 - 14:51 1،549
ADHD یا Attention Deficit Hyperactivity Disorder  یا اختلال کم توجهی-بیش فعالی در دوران...
10 مرداد, 1397 - 06:57 1،975

دیدگاه‌ها

عکس‌های  فــرنـگیـس
دیدگاه: 

سلام روزتون بخیر و شادی
بینهایت سپاسگزارم از مطالب مفیدتون استفاده کردم تشکر
شاد باشین

دیدگاه تان را بیان نمایید