بهترین گیاهان برای کاشت در تراریوم

بهترسن گیاهان برای کشت در تراریوم

تراریوم ها به سبز نگه داشتن  در فضای داخل منزل کمک می کنند اما برخی انواع گیاهان برای این کار مناسب تر هستند. به منتخب ما برای گیاهان تراریوم نگاه کنید تا بتوانید یک تراریوم زیبا برای خود بسازید.

 

تراریوم های آسان

تراریوم ها از دوران ویکتوریایی در انگلستان باقی مانده اند و این روزها یک بار دیگر مردم به آنها علاقمند شده اند که بخشی از این علاقه به دلیل استطاعت مالی بیشتر و علاقه مداوم به باغچه و باغبانی است. تویا مارتین نویسنده کتاب تراریوم های جدید  و سخنران کارگاه های مرتبط می گوید : "این کاری است که هر کسی می تواند انجام بدهد. شما می توانید با هر بودجه ای این کار را انجام دهید. با بچه ها یا سالمندان برای درست کردن آن تلاش کنید." در این جا 12 گیاه مخصوص تراریوم معرفی می شوند و رهنمودهایی نیز ذکر می گردد تا شروع  کار با باغ مینیاتوری تان را برای شما آسانتر کند. مارتین می گوید : من تراریوم های موقتی زیادی را دیده ام که در ابتدا شاداب و زیبا بوده اند اما ظرف چند هفته خراب شده اند. مراحل ساخت یک تراریوم یا باغ شیشه ای را در اینجا بخوانید.

 

پیله آ

پیله آ

پیله آ طرحی ظریف با بافت عمیق دارد . برگ های آن دو رنگ  قرمز و سبز دارند. گونه هایی که رشد سریعی دارند نور کم را تحمل می کنند و در نهایت به 30 سانتی متر  ارتفاع و عرض می رسند. گاهی گل های ظریف صورتی رنگی نیز می دهد. گیاهی است که خاک مرطوب را ترجیح می دهد. این گیاه اندازه ی بسیار خوبی برای قرار دادن در ظروف شیشه ای دارد و در نتیجه برای تراریوم مناسب است.

نیازها:

نور: به نور کمی نیاز دارد.

نیاز آبی: به میزان متوسطی آب نیاز دارد، از آبیاری زیاد این گل اجتناب کنید.

نام علمی : Pilea involucrate

اندازه: تا 30 سانتی متر ارتفاع و عرض

 

سرخس عنکبوتی ابلق

سرخس عنکبوتی ابلق

به نظر می رسد سرخس عنکبوتی بسیار مناسب تراریوم باشد با برگ های درخشان و براقی که دارد. یک نوار ظریف زرد رنگ میانی در هر برگ ظاهر این گیاه را زیباتر می کند. این گیاه نور کم را تحمل کرده و  رطوبت بالای موجود در تراریوم را دوست دارد. اگر گیاهتان از ظرف تراریوم بزرگتر شد می توانید آن را در محیط سایه در باغ بکارید.

نیازها:

نور: نور کم را دوست دارد.

نیاز آبی: خاک آن باید همیشه مرطوب باشد.

نام علمی : Arachnoides simplicior

اندازه : ارتفاع و عرض تا 40 سانتی متر

 

کریپتانتوس یا پَنهامگل

کریپتانتوس یا پنهامگل

 یکی از گیاهان مورد علاقه مارتین گیاه کریپتانتوس یا Cryptanthus bivittatus است که از خانواده آناناسیان می باشد. برگ های نوار مانند آنها با نوارهای براق می درخشند که از سرخ تا خرمایی ، سفیدو سبز تیره متغیر است. این گیاه گل های ظریفی دارد. رنگ برگ های این گل با شدت نور تغییر می کند و با کندی طبیعی رشد نهایتا تا 15 سانتی متر رشد خواهد کرد و به همین خاطر بسیار مناسب تراریوم می باشد. در هنگام پر کردن تراریوم تان از  7.5 تا 20 سانتی متر شن ، ذغال باغبانی و خاک گلدان استفاده کنید. به جز گیاهان آنها تنها چیزهایی هستند که برای یک تراریوم واقعا لازم است.

نیازها:

نور: به نور بیشتری نیاز دارد.

دما: در زمستان 15 تا 18 درجه سانتی گراد و تابستان 24 درجه سانتی گراد

آبیاری: در تابستان هفته ای 2 تا 3 بار و در زمستان هر 10 روز یک بار

نام علمی: Cryptanthus bivittatus

اندازه : تا 15 سانتی متر عرض و ارتفاع

فیتونیا ورسافلتی

فیتونیا ورسافلتی

فیتونیا یک گزینه استوایی با برگ های طرحدار خاص است که به رنگ های سبز و کبود دیده می شود. این گیاه در رطوبت و گرمای داخل تراریوم به خوبی رشد می کند و در نهایت رشد خود تا 30 سانتی متر می رسد. برای کاشتن یک فیتونیا داخل تراریوم ابتدا در حدود 5 سانتی متر شن  را با یک قاشق غذاخوری ذغال فعال مخلوط کرده و این مخلوط را کف ظرف بریزید، این لایه بعنوان صافی عمل کرده و هرچیز مغذی را که برای گیاه لازم است را درون تراریوم نگه می دارد.

نیازها:

نور: به نور کم تا متوسط نیاز دارد، از تابش مستقیم نور خورشید به این گیاه خودداری کنید.

آبیاری: همیشه خاک این گیاه را مرطوب نگه دارید ولی از آبیاری زیاد هم بپرهیزید.

رطوبت: به رطوبت بالا نیاز دارد، مناسب تراریوم

دما: دمای متوسط اتاق حدود 18 تا 24 درجه سانتی گراد

نام علمی : Fittonia verschaffeltii

اندازه : تا 30 سانتی متر ارتفاع و عرض

 

پپرومیا کاپراتا یا پپرومیا قاشقی

پپرومیا قاشقی

برگ های آن تغییر رنگ اندکی دارند اما بافت آن به صورت صاف یا چین خورده تضاد بسیار خوبی برای گیاهان تراریوم ایجاد می کند که با رنگ آن نیز هماهنگ است. این گیاه تا 15 سانتی متر ارتفاع می رسد و فضای کم نور اما با نور منظم را دوست دارد و رطوبت موجود در تراریوم برایش خوشایند است. با بریدن برگ ها می توانید گیاهتان را به یک دوست یا یک تراریوم دیگر بدهید. با قرار دادن 5 تا 7.5 سانتی متر  خاک گلدان در لایه دوم تراریوم خود  از موفقیت این گیاه در تراریوم اطمینان حاصل کنید . مارتین می گوید: من همیشه سعی می کنم تراریوم را  خیلی شبیه به طبیعت بسازم و بچینم طوری که کمتر تحت کنترل باشد.

نیازها:

نور: نور کم تا متوسط را می پسندد.

آبیاری:  از آبیاری زیاد این گیاه بپرهیزید. تنها چیزی که این گیاه را اذیت می کند خاک خیلی مرطوب و چسبنده است. پس سعی کنید خاک این گیاه را خیلی کم مرطوب نگه دارید. بین آبیاری ها اجازه دهید 2.5 سانت بالای خاک خشک گردد سپس آبیاری بعدی را شروع کنید. در زمستان کمتر آبیاری کنید و در فواصل بین آبیاری ها  اجازه دهید نصف خاک بالای تراریوم خشک گردد.

رطوبت: متوسط، حدود 40 تا 50 %

دما: دمای معمولی اتاق حدود 24 درجه سانتی گراد

هرس: در بهار برگهای آن را هرس کنید.

نام علمی : Peperomia caperata

اندازه : تا 15 سانتی متر ارتفاع و عرض

 

علف خوک

علف خوک

با این که گیاه علف خوک  یا Selaginella kraussiana رشد طولی هم دارد و تا  15 سانتی متر ارتفاع خواهد داشت اما بیشتر به پهن شدن تمایل دارد. در حقیقت عرض آن ممکن است به 30 سانتی متر هم برسد. به همین دلیل باید داخل تراریوم آن را هرس کنید. برگ های سبز روشن آن نقش حیرت انگیزی در روشن کردن برگ های تیره رنگ دارند. برای رشد این گیاه باید خاک را مرطوب نگه دارید اما نباید خیس باشد. در مناطق گرم و مرطوب ، می توانید در قسمت های سایه باغچه به عنوان پوشش خاک از آن استفاده کنید.

نیازها:

نور: نور متوسط، از نور مستقیم دور نگه دارید.

آبیاری: سعی کنید خاک آن را تقریبا مرطوب نگه دارید.

رطوبت: به رطوبت بالا نیاز دارد. اگر هوا خشک است هر روز صبح فضای تراریوم را با اسپری آب پاش مرطوب کنید.

دما: دمای معمولی اتاق حدود 18 تا 24 درجه سانتی گراد.بایستی همیشه در دمای یکسانی نگهداری شود. این گیاه دما بالا یا پایین را دوست ندارد. سعی کنید آن را از جاهایی در خانه که در معرض هوای خارج هستند دور نگه دارید.

هرس: نوک ساقه های این گیاه باید در فصل بهار یا تابستان هرس شوند. بگذارید ساقه های این گیاه با خاک تماس پیدا کنند تا ریشه های جدید تشکیل داده و گیاهتان در سطح خاک انتشار یابد.

نام علمی : Selaginella kraussiana 'Aurea'

اندازه: تا 15 سانتی متر ارتفاع و 30 سانتی متر عرض

 

پیله آ گلوکا  

پیله آ گلوکا

این گیاه با برگ های گرد و ظریف نقره ای و آبی رنگ مشخص می شود که به آن آکوامارین نیز می گویند. یک گیاه مخصوص تراریوم که رطوبت بالا و نور کم را دوست دارد.  این گیاه رشد کندی داشته و به حالت خزنده رشد می کند در نتیجه پایه خوبی برای گیاهان تراریوم محسوب می شود ضمنا می توانید آن را در هوای گرم در گلدانهای آویزی یا دیگر گلدانها به صورت حاشیه کشت کنید. این گیاه کوچک می ماند و در نهایت تا 30 سانتی متر  ارتفاع رشد می کند. در نتیجه قرارگیری آن در تراریوم ها ساده است.

نیازها:

نور: به نور کم نیاز دارد.

آبیاری: مرتبا آبیاری شود ولی از آبیاری بیش از حد خودداری کنید.خاک این گیاه باید مرطوب باشد از خشک شدن خاک در فواصل بین آبیاری ها اجتناب کنید.

نام علمی : Pilea glauca  یا 'Aquamarine'

اندازه : تا30 سانتی متر ارتفاع و عرض

 

تیلاندسیا یا گیاه هوایی

تیلاندسیا یا گیاه هوایی

آیا در تراریوم خود یک گیاه هوایی هم می خواهید. تیلاندسیا یا گیاه هوایی یک گزینه جالب برای تراریوم است. و به خاک نیازی ندارد و می توانید این گیاه را بطور سطحی یا بدون خاک در داخل یک تنگ شیشه ای قرار داده و اطراف آن را با شنهای رنگی و سنگ های تزیینی تزیین کنید. این گیاه با گل های شیپوری مانندش به رنگ های آبی ، ارغوانی ، صورتی  و برگ های سبز رنگ پریده اش یک گزینه طبیعی با رنگ و بافت مناسب برای تراریوم است. مارتین می گوید برگ های متنوع آن با رنگ زیتونی روشن واقعا جذاب هستند. از دیگر گیاهان دارای بافت خوب می توان به سرخس ها و خزه ها اشاره کرد.

نیازها:

نور: این گیاه به نور ملایم نیاز دارد و نباید آن را در معرض تابش نور مستقیم قرار دهید.

طریقه کاشت:  این گیاه عملا به خاک نیازی ندارد و شما ابتدا بایستی این گیاه را داخل یک ظرف پر از آب غوطه ور سازید و بگذارید 20 تا 30 دقیقه در داخل آب بماند. بعد گیاهان را از آب درآورده و روی حوله ای قرار دهید تا کاملا خشک شود. سپس آنها را داخل ظرف تراریوم قرار دهید و به دلخواه تزیین کنید.

آبیاری: هر 4 تا 5 روز گیاه را با استفاده از اسپری آب پاش مرطوب سازید. برای شیشه های تراریوم بزرگتر بایستی هر 2 تا 3 روز این کار را انجام دهید. هر چه ظرف تراریوم بزرگتر و دهانه آن بازتر باشد گردش هوا داخل آن بیشتر شده و گیاه زودتر خشک می شود. هرزمان که گیاهتان شادابی اش را از دست داد بایستی آن را از ظرف درآورده و به مدت 30 دقیقه تا 1 ساعت در یک ظرف آب غوطه ور سازید و بعد از خشک شدن کامل مجددا  در ظرف تراریوم قرار دهید. اگر در مناطق مرطوب ساکن هستید میزان آب پاشی را کمتر کنید یا اگر در مناطق خشک و گرم ساکن هستید میزان آب پاشی را بیشتر کنید.

گردش هوا: به دنبال هر آبیاری، این گیاه بایستی نور و گردش هوای کافی را دریافت کند تا در مدت 4 ساعت یا کمتر خشک شود. این گیاه نباید برای چندین ساعت مرطوب و خیس باقی بماند. و نباید اجازه دهید که خیلی سریع خشک شود. باید فرایند خشک شدن 1 تا 3 ساعت به طول انجامد.

دما: دمای بهینه برای این گیاه در محدوده 10 درجه تا 32 درجه سانتی گراد می باشد.

نام علمی : Tillandsia stricta

اندازه : تا 20 سانتی متر  ارتفاع و عرض

 

آکوروس

آکوروس

برگ های کوچک آکوروس در یک تراریوم با رنگ های طلایی خود زیبایی خاصی دارند. مارتین می گوید این گیاهان نگهداری بسیار کمی نیاز دارند و در نتیجه برای دفاتر کاری بسیار مناسب هستند. نگهداری این گیاهان زمان چندانی نمی خواهد و معمولا هر از گاهی گیاه خودم را آب می دهم. به هر حال او بعضی وقت ها در تراریوم خود را باز می کند تا هوای تازه به آنها برسد و از وجود رطوبت در محیط آنها مطمئن شود در غیر این صورت کمی آب به آنها می دهد .

نیازها:

نور: به نور متوسط تا زیاد نیاز دارد.

آبیاری: در حد متوسط، باید حتی الامکان خاک این گیاه مرطوب باشد. نباید اجازه دهید گیاه خشک شود.

نام علمی: Acorus gramineus

اندازه: تا 35 سانتی متر ارتفاع و 15 سانتی متر عرض

 

علف موندوی سیاه

علف موندوی سیاه

موندوی سیاه برگ های نوار مانند و تیز خود را که رنگ سبز متمایل به سیاه دارند به سمت بالا رشد می دهد و گل های ظریف و کوچک آن در بهار ظاهر می شود. در هنگام بلوغ ارتفاع آن به 37.5 سانتی متر می رسدبه همین دلیل در ظروف بزرگ تراریوم کشت می شود. مارتین این گیاه و گیاهان دیگر را در تراریوم نگه می دارد اما هرگز آنها را آب پاشی نمی کند. او می گوید داخل ظرف تراریوم به اندازه ی کافی مرطوب است و نیازی به آب پاشی ندارند. ضمنا او برای کوچک نگه داشتن گیاهان هرگز به آنها کود نمی دهد. او در هنگام کشت تراریوم دقت می کند که گیاه سفت در خاک قرار بگیرد.

نیازها:

نور:به نور  کم تا زیاد نیاز دارد

آبیاری: خاکش باید مرطوب باشد ولی به خوبی زهکشی و فیلتر شود.

نام علمی : Ophiopogon planiscapus

اندازه : تا 37 سانتی متر ارتفاع و 30 سانتی متر عرض

 

 

سرخس اسپلنیوم بولبی فروم

سرخس اسپلنیوم بولبی فروم

یکی از بزرگترین گیاهان مناسب تراریوم  سرخس قوسی آسپلنیوم بالبیفروم است که تا حدود 70 سانتی متر  ارتفاع و122 سانتی متر  عرض رشد می کند. به همین دلیل نیاز به هرس های مداوم دارد. نور منتشر درون تراریوم برای این گیاه و گیاهان دیگرسایه دوستی مانند فیتونیا ، انجیر خزنده ، کولیوس کوتاه و ارکیده کوتاه بسیار خوبست .

نیازها:

نور: به نور منتشر و متوسط در تمام طول سال نیاز دارند.

آبیاری: در حد متوسط طوری که خاک آنها مرطوب باشد.

دما: این گیاه را از خشکی و در معرض گرمای مستقیم بودن دور کنید. دمای بهینه برای این گیاه 16 تا 21 درجه سانتی گراد می باشد.

نام علمی : Asplenium bulbiferum

اندازه: 70 سانتی متر  ارتفاع و تا 122 سانتی متر عرض

 

بگونیای توت فرنگی

بگونیای توت فرنگی

نام بگونیای توت فرنگی به  خوبی  ساقه های کبود و قرمز عمودی و گل های قرمز رنگ  را توصیف می کند. در حالی که گیاه به سرعت رشد می نماید فقط تا ارتفاع 20 سانتی متر  بالا خواهد رفت. حتی هنگامی که در حال شکوفه زدن نیست برگ های قلبی شکل آن الگوی دو رنگ سبز و قرمز را نشان می دهند. برای قلمه زدن آن برای دیگر تراریوم ها کافیست یکی از ساقه های آن را قیچی کنید. این گیاه عمر طولانی مدتی در تراریوم دارد و مارتین می گوید من تراریوم هایی دارم که حداقل 5 سال از عمرشان می گذرد.

نام علمی: Saxifraga stolonifera

نیازها:

مراقبت در زمستان: این گیاه را در محلی خشک و خنک  با دمای 10 تا 13 درجه سانتی گراد قرار دهید. و در زمستان به مقدار کم آبیاری کنید ولی اجازه ندهید خاک آن خشک گردد. سعی کنید از یک دستگاه بخور در اتاق استفاده کنید.

نور: نور ملایم در تمام طول سال، اما نور مستقیم اول صبح برای این گیاه خوب است. اما از تابش نور مستقیم و شدید به آن خودداری کنید.

آبیاری: بطور کامل آبیاری کنید و لی در فواصل بین آبیاری اجازه دهید تا 2و نیم سانت بالای خاک خشک گردد.

رطوبت: رطوبت متوسط ، اگر  هوا خشک است از یک دستگاه بخور در اتاق استفاده کنید.

دما: این گیاه دمای پایین تا متوسط را دوست دارد یعنی حدود 10 تا 24 درجه سانتی گراد

اندازه : تا 20 سانتی متر  ارتفاع و 15 سانتی متر عرض

 

مقالات مرتبط

روز پدر مطمئنا یکی از حساس ترین روزها برای هدیه گرفتن فرزندان است! شما شاید مانند عادت رایج...
31 فروردين, 1395 - 10:00 7،116
در اینجا چندین نکته مختلف برای تمیز کردن غذاهای چسبیده روی گاز مثل شیر سر رفته که به سختی پاک...
15 اسفند, 1394 - 10:51 5،395
این شوینده های دست ساز  از ترکیبات غیر مضر برای محیط زیست، نظیر جوش شیرین و سرکه، ساخته می...
8 اسفند, 1394 - 09:22 9،575
این روزها، که زنان در کنار مردان و حتی در بعضی موارد، پیش‌گام پیشرفت و بهبود جریانات اقتصادی و...
4 دى, 1394 - 11:02 4،853
بدون شک در این روزهای آخر پاییز که تنها چند روز به بلندترین شب سال باقی مونده، اکثر خانوم های...
27 آذر, 1394 - 05:01 4،751
ذهنیت زنان در مورد اندازه سینه خودشان با نظر مردان در مورد اندازه سینه آنها بسیار متفاوت است....
9 مرداد, 1394 - 09:40 40،285

دیدگاه‌ها

عکس‌های م مهدی احمدیان
دیدگاه: 

تشکر بابت این مطلب خوب، اما خیلی از این گونه ها در ایران نیستند ؟! مثلا علف خوک و ...
درسته؟

عکس‌های جعفر ناجی
دیدگاه: 

سلام آقا این چیزایی که شما ذکر کردینو ما اصلا نداریم ....یه گیاهی نام ببرید که راحت پیدا بشه

دیدگاه تان را بیان نمایید