انواع ماسک مو طبیعی و فوق العاده با حنا

انواع ماسک موهای طبیعی با حنا

حنا ، که در هند با نام  مِهاندی شناخته شده می باشد، از هزاران سال پیش برای رنگ کردن مو کاربرد داشته است. این گیاه سنتی اخیرا  نمادی از مُد گرایی مدرن برای بسیاری از زنان و مردان در سراسر دنیا به شمار می رود.  استفاده از حنا فواید فراوانی برای سلامت موها به همراه دارد، اما برخی افراد هنوز مایل به استفاده  از محصولا ت شیمیایی برای نتیجه گیری  سریع تر هستند. استفاده از رنگهای شیمیایی برای رنگ کردن موها همیشه مشکلاتی را به همراه دارد، زیرا باعث  ایجاد مشکلات پوستی و خارش در  کف سر  می شود. استفاده از حنا برای رنگ کردن مو مربوط به سالیان گذشته می باشد ، مثلا پادشاهان و ملکه ها حنا را با برخی گیاهان دارای رنگ زیاد مخلوط کرده و با آنها موهایشان را رنگ می کردند. حنا یک پودر گیاهی ست که نه تنها برای رنگ کردن مو کاربرد دارد، بلکه به جلوگیری از شوره سر و خارش پوست سر نیز  کمک می کند. حنا  به عنوان یک حالت دهنده  و نرم کننده خوب برای مو عمل کرده و به رشد موها  نیز کمک می کند.

فواید حنا برای مو

حنا برای کسانی که می خواهند از شر موهای سفید رها شوند و همچنین برای کسانی  که به رنگ موها و کرم موهای  شیمیایی حاسیت دارند، منبع مناسبی می باشد. بطور کلی حنا باعث محافظت از مو در برابر آفتاب و گرد و غبار می شود. حنا می تواند موها را قوی ساخته و آنها را از ریشه تغذیه کرده و موهایی ابریشمین و درخشان به ما هدیه دهد.

ماسک موهای مختلفی  از حنا برای موهای کدر و آسیب دیده  وجود دارد. شما می توانید با استفاده از این ماسک موها درخشندگی را برای موهای آسیب دیده و کدر  به همراه بیاورید. حنا بطور کلی برای بهتر بنظر رسیدن ظاهر مو بطور طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد  و به عنوان یک ماسک موی سنتی رایج برای همه افراد در نظر گرفته می شود.

قبل از تهیه ماسک های حنا به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • برای درست کردن انواع ماسک حنا  و نگهداری این ماسک ها از ظروف فلزی به هیچ عنوان استفاده نکنید، زیرا فلزات می توانند با این ماسک ها واکنش شیمیایی دهند.
 • اگر تا به حال از حنا استفاده نکرده اید و نگران حساسیت داشتن به این ماده هستید، مقدار کمی  از حنا را در پشت گوش در امتداد خط موها قرار دهید. اگر بعد از 24 ساعت واکنش حساسیتی نظیر قرمزی پوست را مشاهده نکردید با خیال راحت از این ماسکها استفاده کنید.
 • شما همچنین می توانید میزان  رنگ دهی( یعنی اینکه چه تاثیری بر رنگ موهایتان دارد)  این ماسکها را با استفاده از تست تار مو تعیین کنید. برای این کار مقداری از تار موهایتان را که معمولا روی  شانه یا برس باقی می ماند را برداشته و مقداری از ماسک را به آن اضافه کنید و بعد تاثیر آن را بر روی رنگ موهایتان مشاهده کنید. بدیهی ست هرچه  حنا زمان بیشتری بر روی موها بماند، موها  رنگ بیشتری به خود خواهند گرفت.
 • اگر موهایتان را با رنگ های شیمیایی رنگ کرده اید و موهایتان هنوز رنگ دارد از حنا استفاده نکنید.
 • میزان استفاده از حنا و آب به میزان بلندی موهایتان بستگی دارد، بطور کلی غلظت این ماسک ها بایستی همانند ماست باشد.
 • سعی کنید با استفاده از یک پنبه  کمی  روغن زیتون  را دور خط رویشی موها در پیشانی و پشت گوش بمالید تا پوستتان رنگ نگیرد.

1.ماسک مو حنا با روغن برای رشد موها

ماسک مو حنا با روغن برای رشد بهتر موها

حنا می تواند به همراه روغنهای گیاهی به کار برده شده و از ریزش مو، سفیدی مو و تاثیر آلودگی بر مو جلوگیری کند.

مواد لازم:

 • پودر حنا: 5 فنجان
 • روغن کنجد: 250 گرم

طرز تهیه:  روغن کنجد را روی حرارت بگذارید تا گرم شود، سپس پودر حنا را به آن اضافه کرده و بگذارید 5 تا 6 دقیقه بجوشد. اجازه دهید مخلوط حاصل خنک  شود و سپس به موها و پوست سر بمالید( از ریشه موها تا نوک موها را آغشته سازید)  و مابقی ماسک را در ظرف پلاستیکی دربسته ای برای استفاده های بعدی نگهداری کنید. حتما این ماسک روغنی را 2 تا 3 بار در هفته و به مدت 2 ماه استفاده کنید.

2.ماسک موی حالت دهنده و نرم کننده حنا

ماسک موی حالت دهنده و نرم کننده حنا

 حنا با اضافه کردن ترکیبات ذیل، همچنین می تواند به عنوان یک حالت دهنده و نرم کننده طبیعی مو  ، مورد استفاده قرار گیرد.

مواد لازم:

 • پودر حنا: 2 فنجان
 • پودر انگور فرنگی هندی یا آملا: 1 فنجان
 • پودر گل ختمی: 2 قاشق غذاخوری
 • پودر تخم شنبلیله: 2 قاشق غذاخوری
 • پودر پوست پرتقال خشک شده: 1 قاشق غذاخوری
 • کشک: مقداری

طرز تهیه:

یک تا دو ساعت قبل از  استفاده از این ماسک ، همه مواد نامبرده را با مقدار کافی کشک مخلوط کنید تا خمیری یکنواخت به دست آید. بعد از گذشت 1 تا 2 ساعت ماسک را به پوست سر و موها از ریشه تا نوک موها مالیده و با یک کلاه پلاستیکی یا پوشش پلاستیکی دیگری موهایتان را پوشانده  و بگذارید تا 1 ساعت بماند ، سپس  موهایتان را شستشو دهید.

3.ماسک حنا برای درمان شوره سر

ماسک مو حنا برای درمان شوره سر

روشهای بسیار خوبی برای مقابله با شوره سر با استفاده از حنا وجود دارد. یکی از بهترین روشها استفاده از تخم شنبلیله و لیمو ترش به همراه حنا می باشد.

مواد لازم:

 • تخم شنبلیله: 1 فنجان
 • کشک: 2 فنجان
 • پودر حنا: 1 فنجان 
 • لیمو ترش: 1 عدد

طرز تهیه:

یک شب قبل تخم شنبلیله را داخل کشک ریخته و بگذارید تا صبح خیس بخورد.روز بعد  مخلوط را در داخل مخلوط کن ریخته و به خوبی له کنید و پودر حنا را به آن اضافه کنید و در آخر آب لیمو ترش را به آن بیافزایید  و ماسک را بطور کامل به پوست سر بمالید. موهایتان را بعد از 45 دقیقه بشویید. این ماسک را هفته ای یک بار استفاده کنید. شما به آرامی می توانید کاهش شوره ها مشاهده کنید. موهایتان را تنها با آب سرد شستشو دهید و بعد از استفاده از این ماسک موهایتان را شامپو نزنید. روز بعد از استفاده این ماسک موهایتان را با شامپو بشویید و سعی کنید از شامپویی ملایم استفاده کنید.

4.ماسک حنا مخصوص درمان ریزش مو

ماسک مو حنا مخصوص درمان ریزش مو

دلایل زیادی برای ریزش مو وجود دارد. با استفاده از این ماسک می توانید ریزش موی خود را بطور کامل متوقف سازید.

مواد لازم:

 • پودر انگور فرنگی هندی: 1 فنجان
 • پودر حنا: 3 قاشق غذاخوری
 • پودر تخم شنبلیله: 2 قاشق غذاخوری
 • سفیده تخم مرغ: 1 عدد
 • لیمو ترش: 1 عدد

طرز تهیه:

1 ساعت قبل از استفاده این ماسک بایستی آن را تهیه کنید. تمام مواد را با هم مخلوط کنید  و بطور کامل روی پوست سر و موها بمالید و بگذارید تا 45 دقیقه بماند. سپس موها را شستشو دهید. این ماسک را هفته ای یک بار استفاده کنید. در 6 هفته شما تغییری اساسی و موثر را در ریزش موهایتان مشاهده خواهید کرد.

5.ماسک حنا برای رنگ کردن و نرم کردن موها

ماسک حنا برای رنگ کردن و نرم کردن موها

این ماسک مو می تواند برای رنگ کردن موها نیز مورد استفاده قرار گیرد  و همزمان با آن دارای اثر نرم کنندگی باشد. برای رنگ گرفتن کامل موها بایستی این ماسک را به مدت چندین ساعت بگذارید تا روی موهایتان باقی بماند.

مواد لازم:

 • پودر حنا
 • آب لیمو ترش تازه: چند قطره
 •  دمنوش چای سبز
 • تخم مرغ: 1 عدد
 • ماست: 2 قاشق غذاخوری
 • روغن اسطوخودوس: 2 قاشق غذاخوری

طرز تهیه:

اگر می خواهید این ماسک را برای حالت دهی یا نرم کردن موها به کار ببرید  بهتر است حنا را با مقداری آب در شب قبل بخیسانید و بگذارید تا صبح بماند .اگر می خواهید این ماسک را برای رنگ کردن موها استفاده کنید،    بهتر است که حنا را  به جای آب  داخل دمنوش چای سبز صاف شده یا چای سیاه بخیسانید و بگذارید تا صبح بماند. سپس در صبح روز بعد چند قطره لیمو ترش تازه را به آن افزوده و مخلوط حاصل را بر روی موها و کف سر بمالید. افزودن لیمو ترش باعث درخشان و براق شدن موهایتان می گردد.  شما می توانید یک عدد تخم مرغ را برای حالت دهی بیشتر موها به این ماسک اضافه کنید. اگر بوی تخم مرغ شما را اذیت می کند می توانید 2 قاشق غذاخوری ماست یا روغن اسطوخودوس به این ماسک بیافزایید.

می توانید با استفاده از یک برس مخصوص رنگ  این ماسک  را روی کل موهایتان بمالید. اگر می خواهید رنگ موهایتان پر رنگ و قوی شود بگذارید تا این ماسک 1 ساعت روی موهایتان بماند. این ماسک باعث افزایش حجم موها شده و رشد موها را تسریع می کند درحالیکه باعث نرم شدن موها نیز می گردد.

6.ماسک مو حنا برای درمان ریزش مو و رشد موها

ماسک مو حنا برای درمان ریزش مو و رشد موها

این ماسک مو برای درمان ریزش مو و رشد بهتر موها بسیار مناسب می باشد.

مواد لازم:

 • روغن خردل: 200 سی سی
 • برگ حنا: 3 تا 4 عدد
 • کشک تازه یا آب لیمو ترش : کمی

طرز تهیه:

روغن خردل را داخل ظرفی ریخته و روی حرارت بگذارید تا به همراه برگهای حنا بجوشد، طوری که برگهای حنا نیز به همراه روغن به جوش آیند و عصاره آنها در بیاید. سپس بگذارید تا در دمای اتاق خنک شده و آن را در یک شیشه با درب محکم نگهداری کنید. این روغن را طبق یک عادت منظم به دلخواه بر روی پوست سرتان بمالید. این روغن رشد موها را بهبود داده و ریزش مو را کاهش می دهد. هر زمان که خواستید می توانید به مقداری از این روغن کمی کشک یا آب لیمو ترش برای تاثیر بیشتر اضافه کنید ولی توجه داشته باشید که در صورت اضافه کردن این ترکیبات بگذارید تا ماسک 1 ساعت روی سرتان باقی بماند و سپس موهایتان را بشویید.

7.ماسک مو حنا برای درمان خارش پوست سر و شوره سر

ماسک مو حنا برای درمان خارش پوست سر و شوره سر

اگر می خواهید از شر مشکلات مربوط به پوست کف سر نظیر خارش پوست سر، شوره سر یا خشک بودن پوست سر خلاص شوید حتما این ماسک مو  را استفاده کنید. اگر شما بطور مرتب از حنا استفاده می کنید مطمئن باشید که حنا شوره سرتان را بطور کامل از بین برده و اجازه برگشت دوباره آن را نمی دهد.

مواد لازم:

 • تخم شنبلیله: نصف فنجان
 • روغن خردل: به مقدار لازم
 • پودر حنا: به مقدار لازم

طرز تهیه:

نصف فنجان تخم شنبلیله را در مقداری آب بخیسانید و بگذارید  شب تا صبح بماند، سپس در صبح روز بعد آن را از آب خارج کرده و له کنید تا بصورت خمیر درآید. سپس مقدار مناسبی  پودر حنا و روغن خردل را به این خمیر بیافزایید  و  به خوبی مخلوط کنید تا خمیری قابل پخش  حاصل شود. خمیر حاصله را روی کف سر بطور کامل بمالید و بگذارید 30 تا 40 دقیقه بماند. موهایتان را شستشو داده و طبق روال معمول  به آن شامپو یا نرم کننده بزنید.

این ماسک را حداقل هر 15 روز یک بار  استفاده کنید تا پوست سر و موهایی سالم داشته باشید. برای گرفتن نتیجه سریع تر بهتر است  این ماسک را هفته ای یک بار و به مدت 4 هفته استفاده کنید.

 

 8.ماسک مو حنا  برای درمان شوره سر

ماسک مو حنا برای درمان شوره سر

این ماسک مو به شما کمک خواهد کرد که شوره سر را کنترل کنید. با استفاده از این ماسک در عرض چند هفته نتایج بسیار خوبی خواهید گرفت.

مواد لازم:

 • پودر حنا: 3 قاشق غذاخوری
 • آب: به مقدار زیاد
 • سفیده تخم مرغ: 1 عدد
 • روغن زیتون: 1 قاشق غذاخوری

طرز تهیه:

3 قاشق غذاخوری پودر حنا را برداشته و 1 قاشق غذاخوری روغن زیتون داخل آن بریزید. یک عدد سفیده تخم مرغ به آن افزوده و سپس مقدار زیادی آب  به آرامی به این مخلوط اضافه کنید  و هم بزنید. توجه داشته باشید که هیچ حبابی در این مخلوط ایجاد نشود. سپس  با استفاده از یک برس مخصوص رنگ این ماسک را به ریشه موها بمالید و بگذارید به مدت 40 تا 50 دقیقه روی موها باقی بماند.  سپس با آب موها را شستشو داده و بعد از آن با یک شامپوی ملایم موهایتان را بشویید.  این ماسک مو را هر هفته استفاده کنید و خواهید دید که در عرض 4 هفته اثری از شوره سر باقی نخواهد ماند.

9.ماسک موی حنا برای رشد طبیعی موها

ماسک موی حنا برای رشد طبیعی موها

ماسک موهای زیادی برای کمک به رشد موها وجود دارد. اگر رشد موهایتان کم است  می توانید از این ماسک مو برای داشتن موهایی بلند و پرپشت استفاده کنید.

مواد لازم:

 • پودر حنا: متناسب با بلندی موها
 • آب لیمو ترش: چند قطره
 • پودر انگور فرنگی هندی: 1 فنجان
 • روغن زیتون: 1 قاشق غذاخوری

طرز تهیه:

شما متناسب با میزان بلندی موهایتان به پودر حنا نیاز دارید، پس مقداری از پودر حنا را برداشته و چند قطره آب لیمو ترش به آن اضافه کنید. لیمو ترش باعث افزودن ویتامین C به ماسک موی شما می گردد. حالا مقداری آب و پودر انگور فرنگی هندی را برای نرم کنندگی و حالت دهندگی بیشتر به آن اضافه کنید. شما می توانید مقداری روغن اسطوخودوس را برای معطر شدن این ماسک به آن بیافزایید. روغن زیتون زمانی که به این ماسک اضافه شود باعث رطوبت رسانی به موهایتان خواهد شد. بعد از اینکه مواد لازم را با هم مخلوط کردید ، ماسک حاصله را به مدت 1 ساعت در یخچال گذاشته و سپس آن را روی پوست سرتان بمالید و بگذارید 1 ساعت بماند و خشک شود. بعد از آن موهایتان را با آب سرد شستشو داده و از یک شامپوی ملایم برای گرفتن نتیجه بهتر استفاده کنید.

بعد از چند هفته استفاده از این ماسک مو شما متوجه رشد موهای جدید خواهید شد. این ماسک را یک بار در هفته و به مدت 2 ماه استفاده کنید  و از پوست سر نرم و موهای حالت گرفته ونرم خود لذت ببرید.

10.ماسک موی حنا برای رشد موها

ماسک موی حنا برای رشد موها

این ماسک مو به دلیل دارا بودن تخم مرغ حاوی پروتئین بوده و بنابراین ترکیبی موثر در رشد مو به حساب می آید. با ید توجه داشته باشید که این ماسک مو می تواند رنگ موی شما را تغییر دهد، کم یا زیادی این تغییر رنگ بستگی به رنگ موی شما دارد. اگر به دنبال رنگ مویی تیره و قوی هستید که  همزمان باعث تقویت رشد و ضخیم شدن تار موهایتان گردد حتما این ماسک مو را امتحان کنید. فقط به یاد  داشته باشید که این ماسک مو باعث تغییر رنگ موهایتان می شود.

مواد لازم:

 • پودر حنا: به میزان بلندی موها
 • تخم مرغ: 1 عدد
 • آب لیمو ترش تازه: نصف فنجان
 • آب: 1 فنجان

طرز تهیه:

پودر حنا را با تخم مرغ و آب مخلوط کنید تا به فرم یک خمیر درآید، سپس بگذارید به مدت 1 ساعت بماند. آب لیموترش را به آن اضافه کرده و دوباره مخلوط کنید تا خمیری نرم و یکدست حاصل گردد، سپس خمیر را به پوست سر و موهایتان از ریشه تا نوک بمالید. بگذارید این ماسک به مدت 2 ساعت روی موهایتان بماند یا تا وقتی که خشک شود. می توانید اجازه دهید این ماسک تا صبح روی موهایتان بماند . توجه داشته باشید در هنگام شستن موها فقط با آب ولرم یا آب خنک این شستشو را انجام دهید و به آرامی ماسک خشک شده را از موهایتان خارج سازید و سپس طبق روال معمول با شامپو موهایتان را بشویید.

11.ماسک حنا برای نرمی موها، پیشگیری از شوره سر و درمان ریزش مو

ماسک موی حنا برای نرمی و درمان ریزش مو و شوره سر

موهای شما با این ماسک نرمتر خواهد شد و این ماسک مخصوصا پوست سر و ریشه موها را تقویت می کند.

مواد لازم:

 • پودر حنا: 25 گرم
 • لیمو ترش: نصف قاشق چایخوری
 • عسل: 1 قاشق چایخوری
 • روغن زیتون: 1 قاشق غذاخوری

طرز تهیه:

پودر حنا را داخل ظرفی غیر فلزی ( ظرف پلاستیکی) ریخته و تا حدی آب به آن اضافه کنید تا بافتش مانند ماست شود. نصف قاشق چایخوری آب لیمو ترش  و یک قاشق چایخوری عسل به این مخلوط افزوده و به خوبی هم بزنید و در آخر یک قاشق غذاخوری روغن زیتون به آن بیافزایید. بعد از مخلوط کردن این ماسک را چند دقیقه کنار بگذارید تا بماند.

موهایتان را به تکه های کوچک  تقسیم کرده و ماسک را به این تکه ها بمالید تا  بطور کامل در تمام موهایتان منتشر شود. سپس موهایتان را با یک حوله گرم پوشانده و بگذارید ماسک حداقل 30 دقیقه  تا 1 ساعت و نیم روی موهایتان بماند، البته این مدت به میزان آسیب دیدگی موها و نیاز آنها برای ترمیم بستگی دارد.  

بعد از سپری شدن این مدت موهایتان را با آب گرم بشویید، آب تنها برای تمیزی موها کافیست.

 

 نکات کلی:

 • شما می توانید حنا را برای درمان موهای آسیب دیده  بعد از رنگ کردن با رنگها ی شیمیایی به کار ببرید، اما بایستی 45 تا 60 روز صبر کنید تا موهایتان  چند سانتی متری رشد کنند، زیرا حنا بر روی  ریشه موهایی که هنوز رنگ دارند نچسبیده  و تاثیری ندارد.
 • حنا از شکنندگی موها، موخوره و ریزش مو جلوگیری می کند.
 • اگر دچار عفونت شدید پوست سر هستید یا موهای بینهایت خشک دارید از مصرف حنا خودداری کنید.

 

 

مقالات مرتبط

آکنه یا جوش صورت تنها مشکل نوجوانان نیست. این جوشها و دانه های مزاحم می توانند در هر سنی بر روی...
27 فروردين, 1397 - 21:07 2،453
درمیان ستاره های پاپ هالیوود، شکیرا یکی از سرزنده ترین و با روح ترین خواننده هایی ست که ظاهر و...
24 بهمن, 1396 - 10:14 4،663
 • آرایش و زیبایی
خیلی از ما دوست داشتیم که تعیین نوع و جنس پوست نیز همانند تشخیص گروه خونی کار آسانی می بود. اما...
4 بهمن, 1396 - 08:46 10،494
فرقی نمی کند 35 ساله باشید و تازه شروع به دیدن اولین نشانه های پیری پوست کرده باشید یا 55 ساله...
15 مهر, 1396 - 12:46 6،778
سلولیت وضعیتی ست که در لایه پایه ای پوست چربی رسوب کرده و به پوست ظاهری فرورفته و ناهموار می...
1 آذر, 1395 - 14:41 7،205
​ آیا همیشه جوش های صورتتان در یک جای ثابت ایجاد می شوند؟ برطبق طب سنتی چینی، محل ایجاد دانه...
6 آبان, 1395 - 11:21 43،591

دیدگاه‌ها

عکس‌های محیا
دیدگاه: 

عالی بود

عکس‌های زهرا از تبریز
دیدگاه: 

مرسی خیلی عالی بود. ☺☺

عکس‌های رضا
دیدگاه: 

ایا بعد از چند بار حنا گذاشتن رنگ موهای سیاه قرمز میشود یا فرقی با سری های قبل ندارد؟

عکس‌های شکیبا
دیدگاه: 

بسیارعالی وقابل کاربرد...ممنون

عکس‌های سارا
دیدگاه: 

خیلی عالی بود تشکررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررر

عکس‌های چنور
دیدگاه: 

بسیار عالی

عکس‌های لیلا
دیدگاه: 

خیلی خوب بود ممنون از راهنمای های خوبتون

عکس‌های ارزو
دیدگاه: 

ممنون من همیشه حنا استفاده مکنم ولی تا حالا چیزی جز اب به او ازافه نکردم حتما از ماسک استفاده مکنم

عکس‌های اشرف
دیدگاه: 

ممنونم خیلی عالی بود

عکس‌های مژگان
دیدگاه: 

من همیشه از رنگهای شیمیایی استفاده کردم وبرای اولین بار ک از حنا استفاده میکنم ریشه موهام حدود 4 سانت دراومده و من حنا گذاشتم یعنی الان رنگ نمیگیره یا بدرنگ میشه یا خراب؟؟

عکس‌های مبینا
دیدگاه: 

واقعا عالی بود

عکس‌های مهمان
دیدگاه: 

مرسی

عکس‌های مهناز
دیدگاه: 

اگه تاثیر بذاره عالیه

عکس‌های حدیث
دیدگاه: 

عالیییی

عکس‌های فاطمه
دیدگاه: 

سلام یک سوال داشتم پودر انگور فرنگی یا روغنش رو از کجا باید تهیه کرد؟

عکس‌های مهدی
دیدگاه: 

حرف نداشت واقعا خوب بود

عکس‌های ابوالفضل
دیدگاه: 

خیلی ممنون عالی بود

عکس‌های سمیرا
دیدگاه: 

واقعاخیییییییییلی ممنون ازراهنماییاتون خیلی خوب بود

دیدگاه تان را بیان نمایید